ISSN 1335-8715

12-01-2005   Peter Frišo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odštátnenie školstva III. Pohľad konzervatívca

V diskusii o odštátnení školstva chýba zo strany pravice ešte konzervatívny pohľad. Ten v mnohom súhlasí s liberálnym stanoviskom, v niektorých ohľadoch však považujú konzervatívci liberálny pohľad za mylný.

Reakcia na príspevok

RE: Dewey, Zolo a Kuras
autor: Zolo
pridané: 16-01-2005 15:43


Lukas, dovolim si strucne opisat, ako pracuje verejne a sukromne skolstvo v USA.

Tradicnu sukromnu skolu vlastni a prevadzkuje majitel skoly cez jeho menezment. Rodicia platia skolne a zan dostavaju produkt, s ktorym su bud spokojni, alebo nie. Ak sa im nepaci mozu presunut deti inde. Vacsina tychto sukromnych skol ma dlhorocnu tradiciu, a predpoklada sa, ze studenti sa prisposobia zabehanemu systemu.

V poslednych rokoch vzniklo mnoho "Charter Schools". Nove sukromne skoly. Niektore sa drzia ine zanikli.

Tretim druhom sukromnych skol su nabozenske skoly. Zhodou okolnosti povacsine katolicke. Vplyv na ich vedenie ma cirkev, ktora ciastocne financne dotuje studium.

Verejne skolstvo pracuje takto. Rodicia sa zidu a vytvoria v mieste bydliska skolsky vybor. Neplateni clenovia skolskeho vyboru su voleni vo volbach.

Skolsky vybor rozhoduje o osadenstve menezmentu a finacovani skolskeho systemu. Ak je vybor nespokojny s riaditelom skoly, tak ho vyhodia. Ak su rodicia nespokojni so skolskym vyborom, tak ho vyhodia pri dalsich volbach.

Zhodou okolnosti, rodicia maju najviac vplyvu na verejne skoly. Co sa tyka kvality, je zhruba vyrovnana. Co sa tyka kvantity, drviva vacsina zakladneho skolstva je verejna. Asi ti rodicia nieco vedia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group