ISSN 1335-8715

26-12-2002   Martin Hanus   Ideológia   verzia pre tlač

Pravica verzus ľavica, časť II.

V minulom článku som skonštatoval, že i napriek veľkej zaťaženosti pojmy pravica a ľavica, ktoré nežijú vo svete vypreparovaných definícií, oddeľuje predsa jasná čiara. Tá je miestami možno rozmazaná, no inokedy vystupuje veľmi čitateľne.

Reakcia na príspevok

právo vlastniť
autor: Jozef
pridané: 16-01-2003 16:10


Všetko sa dá spochybniť. Akademický príklad. Pán Hanus tvrdí, že základným právom človeka je vlastniť majetok. Ja zasa tvrdím, že základným právom človeka je sloboda myslenia a konania. Poviete si, že sa to predsa navzájom nevylučuje. Ja oponujem. Konať slobodne môžem len potiaľ, pokiaľ neobmedzujem slobodu konania, teda záujmy iných členov spoločnosti. Z toho vyplýva, že majetok síce mám právo vlastniť, nemôžeme ho však získať v rozpore so záujmi iných vlastníkov (hoci aj právnym spôsobom). Keby to ale platilo, v určitom štádiu vývoja spoločnosti by sa už majetok mohol len deliť, nie však kumulovať. Prax je však opačná. Majetok sa koncentruje v rukách čoraz užšej elity. Znamená to že vo vyspelých ekonomikách vládne nesloboda, tzn. konanie silnejších na úkor záujmov slabších? Ak to len trochu platí, potom je spochybnené aj právo vlastniť.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group