ISSN 1335-8715

21-10-2004   Jaroslav Daniška   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O defektoch slovenskej liberálnej ľavice

Sklamaní voliči prezidentského kandidáta Martina Bútoru tvrdia, že Slovensko potrebuje novú liberálnu stranu. Podľa toho, čo píšu, majú na mysli ľavicovo-liberálnu stranu, ktorej nepôjde ani tak o výšku daní, ako o ľudské práva, ktoré netreba pred štátom chrániť, ale ich uplatňovaniu aktívne napomáhať.

Reakcia na príspevok

RE: Este k terminologii :
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 10:34


"Ale Dewey, ved co sa ti nepaci? Ty si predsa socialista. Tvrdis, ze komunizmus nenavidis, len "cirou nahodou" vedie logika tvojich zaverov prave k nim. Kazdy, kto tu cita tvoje prispevky, ihned ta zaradi."

Nechce sa mi vracat do minulosti a vysvetlovat moj vztah k rezimu, ktory tu bol, na to, ako sa formovali moje nazory.
Je to nezaujimave. Pozri sa uz konecne na ten komunizmus a socilizmus a liberalizmus, nebud lenivy, lebo inak skoncis ako taraji z vasich konzervativnych radov a darmozraci z roznych nadacii.
OK.Vyzivam Ta a teraz uz naozaj dorazne(predym som to spravil niekolko krat) aby si sem napisal moje idey, ktore su socialisticke, resp. opieraju sa o socialisticke vychodiska, pripadne sa opieraju o doktriny marx-lenizmizmu, pripadne koresponduju s "neokomunistickymi" alebo aspon s komunitaristickymi nazormi.

"Ten pojmovy zmatok je o tom, ze v Amerike sa tamojsi socialisti oznacili ako "liberali"."

Zrejme svoje tvrdenie budes schopny podlozit aj argumentami. Nech sa paci.
Pomocka. Musis preukazat, ze samotny socializmus predchadzal zauzivanie pojmu liberalizmus v USA a Anglicku, ze ideove vychodiska tamojsich liberalov nemali pojitko s kontinentalnym liberalizmom, a ze v kontinetalnej europe sa tieto nalepky udomacnili skor a ze sa udomacnili na zaklade Hayeka a Misesa.

"Ak Dewey hovori o sebe ako o liberalovi nema na mysli, ze je Hayekovec alebo Misesovec. Je jednoducho socialista."

Samozrejme, ze nema, ma na mysli predovsetkym klasicky liberalizmus.

"Vychadza sice zo socialistickej tradicie anglosaskeho sveta, ale stale socialistickej."
Nuz a zaklady liberalizmu resp. jeho najsilnejsie ideove zdroje sa zrejme rodili niekde inde ako v anglosaskych krajinach.

"A este k tomu nalepkovaniu - ty si nas viac krat onalepkoval ako mladych karieristov. Ver mi, ze za to, ze sem pisem, nedostavam ani korunu..."
To nebola ideologicka nalepka.
Keby som vedel, ze za to dostavas korunu, tak by to oznackovanie bolo trochu ine.
Tu povrchnost, jednostrannost, zaslepenost v pisani clanov som na urcity cas zazil. Sorry, neviem sa zbavit tejto asociacie. Inak by som mozno dokazal ocenit ten entuziazmus, ktory venujete pisaniu clanov, zaujem o politiku, to, ze miesto toho nesedite v krcme. V napojeni na to, co som pisal vyssie je to vsak "diagnoza".

Kazdy clovek tuzi po sebarealizacii a uznani. Ale zaroven plati, ze cloveka spoznas podla toho, v com a ako sa sebarealizuje a uznanie koho mu ulahodi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group