ISSN 1335-8715

21-10-2004   Jaroslav Daniška   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O defektoch slovenskej liberálnej ľavice

Sklamaní voliči prezidentského kandidáta Martina Bútoru tvrdia, že Slovensko potrebuje novú liberálnu stranu. Podľa toho, čo píšu, majú na mysli ľavicovo-liberálnu stranu, ktorej nepôjde ani tak o výšku daní, ako o ľudské práva, ktoré netreba pred štátom chrániť, ale ich uplatňovaniu aktívne napomáhať.

Reakcia na príspevok

Chlopi,
autor: Marek Hrubčo
e-mail: hrubco@pobox.sk
pridané: 27-10-2004 12:35


co potrebujeme je dialog, nie suboj. Na dialog treba dorast, dozriet. Vieme o Maxwellovych rovniciach, ale nepozname sami seba, nepozname utrpenie, nepozname zivot. Peter ci ktory to, hodnota prispevku sa predsa meria jeho pravdivostou alebo blizkostou k pravde, posunutim dialogu smerom k pravde, nie tvojim uslym ziskom.

Veda a nabozenstvo sa doplnaju. Kazdy clovek je v zasade veriaci len ten cisto vedecky slepo veri v rozum. Levi, co myslis, pochybuje vedec v tejto svojej viere? Podla mna ide o to, ci to je z jeho strany vsetko, ci mu to staci, ci sa s touto jednorozmernostou uspokoji. A co je este dolezitejsie, ako svoje nadobudnute vedenie vyuzije/zneuzije.

Tak ako Levi spravne vystihol rozdiel medzi "poznat" a "verit", takisto treba rozlisovat medzi "poznat" a "vediet". Vediet o niekom neznamena poznat ho. Vediet o ceste a ist po ceste. Otazka znie Kam ta cesta vedie?

"Bojovat" medzi "tabormi" a strielat po sebe najprv argumentami potom niecim inym, nema zmysel. Nebude vitazov, iba porazenych. A tymi budeme my vsetci, lebo o vitazstvo vobec nemalo ist. A potom mozno aj "ti druhi" konecne pochopia, co znamena "Ja som cesta, pravda a zivot" (Jn 14:6)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group