ISSN 1335-8715

21-10-2004   Jaroslav Daniška   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O defektoch slovenskej liberálnej ľavice

Sklamaní voliči prezidentského kandidáta Martina Bútoru tvrdia, že Slovensko potrebuje novú liberálnu stranu. Podľa toho, čo píšu, majú na mysli ľavicovo-liberálnu stranu, ktorej nepôjde ani tak o výšku daní, ako o ľudské práva, ktoré netreba pred štátom chrániť, ale ich uplatňovaniu aktívne napomáhať.

Reakcia na príspevok

RE: Peter! Lukas!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-10-2004 21:56


Ja som ten clanok nielen cital, dokonca som ho aj nahadzoval:-) Pokial ide o to, ci je zakladom pravice nabozenstvo, pred par rokmi prebehla na strankach dnes uz neexistujucich Konzervativnych pohladov diskusia na temu, ci musi konzervativec verit v Boha, resp., ci je krestanstvo zakladom konzervativizmu.

Stefan Hrib argumentoval, ze potrebujes metafyzicky oporny bod, lebo ak ho nemas, z akeho titulu chces konzervovat nejake hodnoty alebo tradicie? Na to mu Ondrej Dostal kontroval tvrdenim, ze konzervativec nemusi verit v Boha, len musi svet brat tak, akoby ho Boh stvoril.

Pokial ide o znasilnene zeny a moznost interrupcie, v krajinach ako Irsko alebo Polsko je moznost znasilnenych a zdravotne ohrozenych zien ist na interrupciu zarucena.

Potraty by sa dali riesit vseliako. Napr. by sa mohla prijat (podla mna kompromisna) pravna uprava, ktora by zakazovala vykonavanie interrupcii na uzemi SR s tym, ze sme v EU, ak by si to zena dala vziat inde, nebola by zato u nas trastne stihana. To by mohol byt kompromis, akceptovatelny aj nasimi liberalmi.

A este k tej nenavisti laviciarov voci praviciarom. Mne sa clanok Jara Daniska pacil, dufam, ze nam zase nieco napise. Ale priznavam, ze su tam take bojovne formulacie, ktore su pre jeho styl pisania typicke.

Mam pocit, ze sa lahko zapali, cim sa prejavil aj v relacii Pod lampou, ked hovoril o nastoleni novej doby v suvislosti s Gibsonovym filmom. Ale ruku na srdce Peter, ja takuto vznetlivost registrujem aj u teba a neinterpretujem to ako cosi zle.

Mozno mohol byt clanok pisany asertivnejsie (to je aj velky problem mojich clankov), ale zda sa mi, ze viac reagujes na ten Jarov revolucny ton, ako na vecny obsah.

Koniec koncov s mnohymi namietkami (interrupcie po znasilneni, veda a viera) vyrazas otvorene dvere. Takze ja teraz koncim, idem pripravit podklady pre nove rozvrhnutie rubrik?;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group