ISSN 1335-8715

21-10-2004   Jaroslav Daniška   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

O defektoch slovenskej liberálnej ľavice

Sklamaní voliči prezidentského kandidáta Martina Bútoru tvrdia, že Slovensko potrebuje novú liberálnu stranu. Podľa toho, čo píšu, majú na mysli ľavicovo-liberálnu stranu, ktorej nepôjde ani tak o výšku daní, ako o ľudské práva, ktoré netreba pred štátom chrániť, ale ich uplatňovaniu aktívne napomáhať.

Reakcia na príspevok

mff
autor: levi
pridané: 23-10-2004 20:45


Mna ten teolog naopak sklamal. Velmi sklamal. Je pravda, ze veda sa s nabozenstvom nevylucuje, ale to ziadny z vedcov ani nikdy netvrdil. Mozeme hovorit o vylucovani sa Biblie s vedou, a tu nastanu komplikacie. Common argument je, ze Biblia je posolstvo, a nema byt brana doslova.

Ten teolog bol prikladom pokojneho a vyrovnane hovoriaceho cloveka, ziadne utocenie na city ako tu obcas niektori predvadzaju, ziadne horlive reci. To sa mi pacilo. Aj ked tuto vlastnost mali vsetci v tej relacii. Silne sa mi vsak nepacilo, ze na rozdiel od vedcov hovoril snad v kazdej vete "urcite". Ziadny z vedcov si to nedovolil. Tusim Kapisinsky dobre povedal, ze viera musi byt zalozena na pochybnostiach, inak to viera nie je. Bud poznam, alebo verim. A ak verim, nemozem povedat ze poznam. Nemozem povedat "urcite".

Mal tam ist niekto, kto by sa vyvaroval "urcite". Zalozit svoje urcite na knihe, ktora sa ma podla neho sameho brat v niektorych ohladoch ako posolstvo je irelevantne. Zalozit svoje "urcite" sa na pocite tiez neda.

Trosku sa zle orientoval v teme. Vytiahol veriaceho Einsteina, ktory prehlasil rezolutne God does not play dice. Keby sa dozil Bellovej theoremy, asi by zmenil svoj vyrok. A navyse, Einstein aj ked veril a nedokazal prijat kvantovu mechaniku, nepovedal, ze neplati. Videl, ze realita je taka aka je, a jeho viera ho jedine tiahla v tom, aby sa snazil ukazat, ze mozno je to inak. Ale nikdy nepovedal "urcite".

Mimochodom, snad prvy krat sa mi zdal byt Hrib trosku out.

Sorry, ale ja to vidim, ze teologovia prehrali 0:3.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group