ISSN 1335-8715

02-10-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.

Reakcia na príspevok

Ružomberok-Černová
autor: Matúš demko
e-mail: demek@atlas.sk
webstránka: http://demek.blog.sk
pridané: 02-10-2004 20:01


Pochádzam z Černovej. Je to mestská časť Ružomberka, vzdialená od neho tak na dva kilometre. V roku 1907 sa tu odohrala krvavá dráma, pri ktorej zahynulo 15 ľudí, ďalších 45 bolo ľahšie či ťažšie zranených. Táto udalosť vo mne neustále rezonuje, bližšie ma priputáva k môjmu rodisku a hovorí mi, že proti bezpráviu sa treba vždy postaviť. V podobnom duchu sa niesli aj oslavy 140.výročia narodenia Andreja Hlinku. Pri tejto príležitosti bola otvorená expozícia Domu Andreja Hlinku v Černovej. Hlavnými hosťami boli páni Hrušovský, gen.Čombor, Mons. František Tondra, primátor Ružomberka Juraj Čech. Všetko sa nieslo v dôstojnom duchu. Osláv som sa priamo zúčastnil aj ja. "Hral" som Andreja Hlinku - mal som oblečenú reverendu, klobúk, a predniesol som príhovor a la Hlinka. V ňom sa písalo, že sloboda a blaho ľudu boli po celý život Hlinkovi sprievodnou hviezdou; že Hlinka sa boril za časné i večné poklady slovenskej duše - za kresťanskú osvetu a materinskú reč. Prednes pokračoval tým, že Hlinka si váži obete černovskej masakry, ktoré už nevydržali sociálny a národný útlak a vzopreli sa hrubej sile. Vážim si kňaza Andreja Hlinku a na ňom budujem svoje vlastenectvo.
Myslím si, že k správnemu chápaniu vlastenectva treba pokoru (akceptovanie pravdy) : nie sme nič viac ani nič menej ako ostatné národy. Je chorý nacionalizmus, takisto aj sebapodceňovanie sa.
Mimochodom, počas týchto osláv bola prezentovaná iniciatíva premenovať most Košická na Most Andreja Hlinku. Zaslúži si to?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group