ISSN 1335-8715

02-10-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Otrávené vlastenectvo

Tento text je o tom, ako komunisti počnúc Vladimírom Mináčom až po postkomunistu Vladimíra Mečiara poškodili vlastenectvo na Slovensku a nahradili ho akýmsi kurióznym nacionalizmom, ktorý osciluje medzi nekritickým megalomanstvom a komplexom menejcennosti.

Reakcia na príspevok

hudba
autor: levi
pridané: 02-10-2004 17:49


Sorry Lukas, ale v klasickej hudbe sa orientujem radovo lepsie nez ty. To si dovolim tvrdit na zaklade tvojho nasilneho pchania Suchona do popredia, miesto folkloru, ktory si jasne poslal do kosa.

Pri vsetkej ucte k Suchonovi, stavat ho ako symbol nasej hudby nie je dobry krok. Uprimne, Slovensko nikdy nemalo v klasickej hudbe skutocnu osobnost. (asi ta inak nepotesi, ale najzasadnejsie osobnosti pochadzali, pripadne tvorili vo Francuzsku - romantici Chopin (mal dokonca 1/2 francuzsky povod, o com sa vela nehovori) a Liszt, z ktorych popola vzisli asi dve najzasadnejsie osoby v klasickej hudbe, Debussy a Ravel)

Naco nasilu sa snazit presadit niekoho z nasich a pchat ho do popredia? Suchon bol ok, ale takych skladatelov mali niektore staty desiatky.

Sila slovenskej hudby lezi vo folklori. Napokon, aj hore menovani, ci dalsie osobnosti ako de Falla vychadzali silne s folkloru.

Bol som tento rok na vychodnej, hral som v jednom orchestri, a co sa dialo na main stage mi moc nevonalo. Pri jednom nenapadnom strome vsak vyhravali 4 chalani odeti v krojoch, a lucniciari im do toho tancovali, ludia spievali. To je Slovensko. A bol som prekvapeny, lebo to malo svoju atmosferu. Bolo to krasne.

Na main stage isli oproti tomu malo uprimne a silene veci. Co uz, ze sa casto dostavaju do popredia tie slabsie veci. Ale tak je to casto. Az na jednu skladbu. Vrchovska, ak sa nemylim. Vynikajuci primas, vynikajuci hudobnici. Zavrel som oci, krasne sa zvecerievalo. A bol som zasiahnuty. Bol som zasiahnuty, ako ked pocujem Ravela. Umenie. Folklor. Folklor mojej krajiny. Nasej krajiny. Tu som sa narodil. Tuto krajinu mam rad.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group