ISSN 1335-8715

16-09-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slováci – obete konštruktivistickej povery

Nemáte niekedy dojem, že Slováci sú národ ako stvorený pre socializmus? Ja teda občas áno! Myslím, že na vine je tzv. konštruktivistická povera, ktorá je v nás hlboko zakorenená a príliš veľa našich spoluobčanov ovláda vždy, keď majú do urny vhodiť volebný lístok.

Reakcia na príspevok

RE: reakcia na Deweyho
autor: Lukas Krivosik
pridané: 21-09-2004 13:36


...je to Furet. V tej debate zastava Furet nazor, ktory medzi prvymi postuloval marxisticky akademik Franz Neumann, ktory cez vojnu posobil na univerzite v NY. Totiz ze narodny socializmus je poslednou reakciou burzoazie na stale uvedomelejsich proletarov.

Z tohto nahladu vychadza aj to, co som nazval vasim newspeakom ohladne vyznamu pojmov "pravica" a "pravicovy extremizmus". Ak maju pravdu Neumann a Furet, tak potom su nacizmus a fasizmus skutocne "pravicovymi extremizmami".

Nolte a mnohi dalsi taketo nazeranie odmietaju a poukazuju nato, ze nacizmus a komunizmus su dve strany jednej mince. Narodny socializmus a komunizmus (mam teraz na mysli to co bolo tu a v Rusku, nie nejaky idealisticky koncept, ktory nikdy a nikde nebude fungovat) mali viac spolocneho nez nacizmus a konzervativizmus. Alebo nacizmus a klasicky liberalizmus.

A na tuto podobnost nepoukazuje len Nolte vo svojej polemike s Furetom (inak byvalim marxistom). Poukazuje nato aj Hayek v Ceste do nevolnictva, dokonca aj Mises vydal cez vojnu o tom knihu. A mnohi dalsi.

Poukazuje nato aj Paul Johnson. Inak, prirovnavanie Johnsona k Erichovi von Danikenovi je trochu silna kava. Je to opat v diskusii k inemu clanku.

Takze neviem, kde mas problem. Ja som si tieto veci z prsta nevycucal. Staci si precitat par knih.

To je ako tvoje protestovanie vzdy, ked ta zaradim k laviciarom. V kazdej prirucke politologie sa pise, ze to, co sa v Amerike vola "liberal", co vychadza z Deweyho, Rawlsa, Hobsbawna atd. sa v Europe oznacuje ako socialny demokrat.

Okrem toho, nikde som netvrdil, ze Francuzsko je totalitny stat. Francuzsko je centralisticky, dirigisticky stat, ktory masivne zasahuje do ekonomiky. Toto je dane filozofickym pozadim francuzskeho politickeho myslenia, ktore je uplne odlisne od anglickeho.

Zial, na Slovensku dominuje prave myslenie podobne tomu francuzskemu a je to pre nas skodlive. Vcera som pocuval v radiu debatu. Bol tam Sotak (zeleziarne Podbrezova) a Mikus z HZDS.

Mikus celkom vazne prehlasil, ze dovod existencie a zakladnou ulohou statu je "zabezpecit dostojnu zivotnu uroven kazdemu obcanovi". To ale nie je zmyslom existencie statu. To je len priklad nespravneho ekonomickeho nazerania na Slovensku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group