ISSN 1335-8715

16-09-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slováci – obete konštruktivistickej povery

Nemáte niekedy dojem, že Slováci sú národ ako stvorený pre socializmus? Ja teda občas áno! Myslím, že na vine je tzv. konštruktivistická povera, ktorá je v nás hlboko zakorenená a príliš veľa našich spoluobčanov ovláda vždy, keď majú do urny vhodiť volebný lístok.

Reakcia na príspevok

RE: konecne clanok ako lusk
autor: Dewey
pridané: 20-09-2004 9:07


"Ako vzdy Dewey, v tvojom prispevku je kopec ironie, ale ziadny vecny argument."
Nejaka sa dokonca najde aj tam, dalsie sa daju najst napr. u toho Hayeka, ktoreho doma mas, udajne si ho cital, takze podklady mas k dispozicii. (Apropo ako si sa dostal vlastne k slovu konstruktivizmus - ak to nie je tajomstvo, doteraz sa v clankoch nevyskytovalo, pochybujem o tom, ze by si si nechal ujst prilezistost kopnut si obr neprietela)

"Tam sa velmi ani neda naco reagovat."
To ja som mal ten problem, koniec koncov levi celkom dobre zastrasil aj moje dojmy z clanku. Vymysliet nepriatela - akysi konstruktivizmus - pospajat vcetko, na co sa Tvoje negativne emocie a predpoklada ich u inych, oznacit zlo, zastresit vsetkych uhlavnych nepriatelov pod toto zlo.

"Ak som povedal, ze nacizmus mal svoje korene vo francuzskom osvietenstve, tak to mozno vziat z dvoch koncov. Vezmime si ludi ako Gobineau. Ten sa povazuje za prave to ohnivko medzi francuzskym politickym myslenim a nemeckymi teoretikmi ako bol Dieter Eckhardt a podobne."

Nacizmus mal korene vo "frnacuzskom" ovietenstve asi tak ako kriziacke vypravy v biblii. Apropo toto je uz znacne ina, ako povodna formulacia...

"Kým ale Francúzi vymysleli väčšinu šialenstiev, Angličania viackrát zachránili civilizáciu. Vo francúzskej filozofii vidíme konzistentný prúd totalitného myslenia od Jeana Jacquesa Rousseaua, Gobineaua, až po Pol Pota a Jeana Paula Sartra. Francúzske politické myslenie rozpracovali Hegel a neskôr Marx. Nacizmus aj komunizmus majú svojich prapredkov vo francúzskej revolúcii."

"A socializmus moze byt bud „internacionalny“ alebo „nacionalny“. Ak teda pripustas osvietenske korene jedneho (hovorim ale specialne o francuzskom osvietenstve), musis pripustit aj rovnake korene druheho."
Ja dokonca pripustam rimske, grecke ... korene, odvolavanie sa na korene nejakeho myslenia, kde sa stiera podstatne napr. na nacizme a fasizme a nasilu sa vyzdvihuje to a prehliadada ono, zovseobecnuje sa, nema pre mna ziadnu vypovednu hodnotu. Nepriamo vysloveny zaver v podobe toho, ze francuzsko je politicky totalitaristicky zmyslajuci narod na mna zizal z tej casti clanku...

"Ja viem, vy laviciari by ste boli radi, keby nacizmus naozaj bol „pravicovym extremizmom“"
Noazaj ma to prestava bavit.
1. Vy laviaciari...cize kto? ja a komunisti, ja a Fico, ja a Schmognerova, ja a Marx, ja a Rousseau, ja a Blaire, ja a Hitler?
2. Myslim, ze vybijanie klina klinom nepatri medzi liberalny pristup a nemienim sa znizovat na uroven tychto lacnych a Palko like primitivnych utokov. Na nom je krasne vidiet ako mu to utesuje ego, vsimni si, vzdy sa pri tom tak pousmeje, pohemzi...keby mu to chcel, podobne ako Tebe niekto vratit, asi by ho zacal oslovovat klerofasista...osobne tu paralelu zlegitimizujem za chvilu pri podobnom pristupe...

"to je ale vysledok vasho newspeaku."
Neviem o com hovoris.

A.d. Konzervativna strana...kludne mozem povedat, ze nebyt tejto strany, tak by labouristi, ktori rozlozili liberal party rolozili aj britaniu, preto nerad vidim ciernobielo...(Aj ked na Tatcher/Major mam zasadne iny nazor)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group