ISSN 1335-8715

16-09-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slováci – obete konštruktivistickej povery

Nemáte niekedy dojem, že Slováci sú národ ako stvorený pre socializmus? Ja teda občas áno! Myslím, že na vine je tzv. konštruktivistická povera, ktorá je v nás hlboko zakorenená a príliš veľa našich spoluobčanov ovláda vždy, keď majú do urny vhodiť volebný lístok.

Reakcia na príspevok

Obcan - spotrebitel.
autor: Zolo
pridané: 16-09-2004 19:15


Obcan je spotrebitelom pekara, mlynara a statu. Je nim obcan Slovensky aj americky. Za Reagana i dnes. Obcan presuva vyrobu slaneho rozku na mlynara, pekara a stat. Co robi stat? Napriklad kontroluje ci su mysince v muke, ci sa dodrzuje hygiena pecenia a zopar dalsich uzitocnych a zbytocnych veci.

Kolko informacii potrebuje o vyrobe rozku priemerny obcan... teda murar, zubar ci ucitelka? V ekonomike zalozenej na specializacii nie prilis vela. Co vsak potrebuje obcan u nas, je asertivnost pri vyzadovani vysledkov za ktore ci uz v podobe ceny ci dani sam hradi.

Tu by nezaskodila informacia a povzbudzovanie. Nic sa nedosiahne, ak sa obcanom opovrhuje. Takisto nepomoze ak se dezinformuje. Napriklad, Reagan vladol najvacsej statnej ekonomike na svete. Ze stat je sucastou problemu a nie jeho riesenim povedal v kampani v suvislosti s konkretnou zalozitostou. Nepropagoval zanik Spojenych Statov Americkych. A upresnil to tym, ze stat nie je primarnym determinantom uspechu obcanov, ale poslednou instanciou ked sukromny sektor zlyha. Toto mozno akceptovat. Samozrejme USA nie su Slovenskom. Nas sukromny sektor aj statne organy daleko zaostavaju za americkymi.

Riesenie je v asertivite obcanov. Nech oni rozhodnu co si vyzaduju za sluzby, za ktore oni priamo ci nepriamo platia. Predpokladam, ze vacsina ma realisticky pohlad na ulohu verejneho a sukromneho sektora. A vedia co od ktoreho vyzadovat.

Autor obcanom zbytocne opovrhuva. Napriklad nas obcan vie, ze aj vo vzdialenej Floride po uragane sa zapoji stat do pomoci obyvatelov. Vie presne, ze povacsine sukromny sektor nie je pripraveny. S vynimkou docasneho zvysenia ceny rozkov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group