ISSN 1335-8715

16-09-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slováci – obete konštruktivistickej povery

Nemáte niekedy dojem, že Slováci sú národ ako stvorený pre socializmus? Ja teda občas áno! Myslím, že na vine je tzv. konštruktivistická povera, ktorá je v nás hlboko zakorenená a príliš veľa našich spoluobčanov ovláda vždy, keď majú do urny vhodiť volebný lístok.

Reakcia na príspevok

konecne clanok ako lusk
autor: Dewey
pridané: 16-09-2004 15:11


Myslim, ze si svojimi hlbokymi uvahami na temu konstruktivizmus prekonal aj Hayeka, ten na to sice potreboval tolko miesta a y si to dokazal odbit pokryt jednou vetou..

"Tipujem, že nadpolovičná väčšina opýtaných by odpovedala, že zrejme to pekárovi prikázal nejaký úradník, uložil zákon, každopádne v tom určite bude osvietený vplyv štátu."
Vyborne. Uz mame idealneho neprietela, podme dalej, uz sa neviem dockat zaverov. To musi by na zaciatku kazdeho clanku, nezabudni na to. Je to asi najpozitivnejsi charakteristicky prvok konzervativizmu u nas od Palka Lukasom konciac.
Ale chyba mi pojem "lavicovi liberal" = komunista,fasista,laviciar,fico,anarchista v jednom. Nedalo by sa to nejako dodatocne doplnit?

“Konštruktivistická povera je hlboko zakorenené presvedčenie, že spoločnosť je organizovaná zhora akousi vševedúcou vládnou autoritou.”
Jaj, tak toto je konstuktivizmus. Ja som si myslel, ze je to trochu inak. Uz si ziadnu knihu od Hayeka nekupim, zavadza rovnako ako dalsi autori.

“Týmito národmi sú Francúzi a Angličania. Kým ale Francúzi vymysleli väčšinu šialenstiev, Angličania viackrát zachránili civilizáciu. Vo francúzskej filozofii vidíme konzistentný prúd totalitného myslenia od Jeana Jacquesa Rousseaua, Gobineaua, až po Pol Pota a Jeana Paula Sartra. Francúzske politické myslenie rozpracovali Hegel a neskôr Marx. Nacizmus aj komunizmus majú svojich prapredkov vo francúzskej revolúcii.”

Mas pravdu, uz tu boli len madari Voltaire, Montesquieu, Tocqueville, Say , Bastiat …
O komunizme by som diskutoval, ale je to jasne, Roussea a Nacizmus, jedna parta. Netreba k tomu argumenty, ved to kazdy vie.

“tam Angličania dávali prednosť evolúcii.”
Keby sa toho chcel niekto chytit, tak upozronujem, ze evoluciu chape Hayek a teda asi aj autor trochu inak ako ju chape socialny darwinizmus.


Este si zabudol na jedno spojenie...konzervativny parlamentarizmus a obilny zakon...aj to nam, ako dobre, dali anglicania

“Konštruktivistická povera brzdí našu transformáciu.”
To je zaujimava veta...
Zatiahnuta brza brzi zatiahnutu brzdu?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group