ISSN 1335-8715

30-08-2004   Ján Dinga   Slobodný trh   verzia pre tlač

Spravodlivá rovná daň?

Slovensko nedávno zreformovalo svoj daňový systém. Princípom reformy bolo zmeniť boľševické progresívne zdaňovanie a nahradiť ho systémom spravodlivejším, účinnejším a efektívnejším. Dnes teda máme na Slovensku 19% rovnú daň, v našich končinách dosť neobvyklú.

Reakcia na príspevok

RE
autor: Pavol Hardoš
e-mail: pavol.hardos@gmail.NOSPAM.com
webstránka: http://sloboda.blogspot.com/
pridané: 03-09-2004 19:29


Informačná nerovnováha, a to je, prepitujem, čo? A ako chcete dosiahnuť informačnú rovnováhu, napojíte spotrebiteľov na centrálny mozog ľudstva? Ako chcete vyrovnať znalosti ľudí? Veď je to šialené a neuskutočniteľné.

Nevýhodné podľa Vás? Alebo podľa tých, čo sa výmene podieľajú... a ako viete, čo si myslia v momente výmeny (a toto opäť zdôrazňujem, v momente uskutočnenia výmeny, ex post rozmysli nie sú relevantné, pre kristove rany!), svietite im do hlavy baterkou? Nie je dôležité, čo ľudia hovoria, kverulanti sú to totiž často. Najdôležitejšie sú demonštrované preferencie!
Preboha, veď to nie je tak komplikované, každá!, opakujem, každá! výmena, ktorá sa uskutoční, sa uskutoční len a len preto, že obe strany vidia stav po výmene ako žiadúcejší ako stav pred výmenou!!! U Adama Smitha alebo Hayeka možno nenájdete použité slovo „hypermarket“, čo neznamená, že hypermarkety sa vymykajú logike ľudského konania. Od všeobecného k jednotlivostiam. Hypermarket nie je nikým nútený, môže si tovar kľudne ponechať v regáloch, ale tento stav je preň menej žiadúci než sa tovaru lacno zbaviť. Je to preň výhodná alternatíva.
Spokojnosť, alebo presnejšie stav lepší než stav súčasný, je síce cieľ každého konania, ale jej úplné dosiahnutie je možné asi až po smrti. To však nijak nedevalvuje pravdivosť mojich tvrdení.

“Ako pomahaju byrokrati americkej ekonomike? Maju ministerstvo hospodarskeho vlastenectva.“

Nuž, hľadal som, googlil so, ale žiaden department of economic patriotism som nenašiel.

“Takisto ministerstvo polnohospodarstva ma 100,000 zamestnancov, ktore centralne riadi polnohospodarstvo uz vyse sto rokov. A to neobycajne uspesne.“

Centrálne riadi? Kolchozy majú tiež? Páni, a už 100 rokov? So myslel, že už od 1862. Nuž, len je otázne, či Američania nehladujú vďaka, alebo napriek existencii tejto mamutej 80 miliardovej (ročne) zbytočnosti.

“Z toho musia mat danovnici dobry pocit. A o ten pocit ide! No neeee?“

Áno, žiť v lži je skvelé. Ignorance is bliss.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group