ISSN 1335-8715

26-07-2006   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Skeptický ekológ alebo Kritické myslenie stále žije...

Minimálne od čias renesancie sa v praxi overuje fakt, že jednotlivá ľudská myseľ nie je schopná v sebe obsiahnuť ani elementárne poznatky z každej prírodnej, či spoločenskej vedy. Nevyhnutne sme sa teda stali špecialistami vo svojich jednotlivých oboroch, čo prinieslo značné výhody, ale aj nevýhody... (recenzia knihy Bjorna Lomborga: Skeptický ekológ)

Reakcia na príspevok

RE: Fuha
autor: Jan Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 01-08-2006 16:59


"v Utarpradesi a v Bihare je (statisticky) vacsi hlad"

Az na to, ze to je vidiecka oblast poznacena feudalnymi podmienkami hospodarstva. Ziju tam nejake kasty, ktore uznavaju boha Krishnu. Chudobny, zvykovy vidiek je prakticky pomimo velkych indickych miest, poznacenych modernizaciou, prisposobovanim sa zapadnemu zivotnemu stylu a (relativne) volnemu obchodu.

Ale toto malo vyvratit moj predpoklad? A co tak pozriet sa napr. na frekvenciu hladomorov pred a po kapitalizme (v konkretnych uzemiach)?

"Cenu determinuje dopyt a ponuka po tomto statku na trhu, nie stav zasob tohto statku."

Doplme si v mojom tvrdeni za trhove sily napr. dopyt a ponuku (ale s nedokonalymi informaciami) - i ked to je pomerne neoklasicky schematicky poklad.

"Zaujimave je to, ze mnohi zastancovia trhovych rieseni odmietaju zavedenie trhovych mechanizmov do zivotneho prostredia (externalit), vid. napr. obchod s emisiami, ci Pigouva dan a pod."

Je zaujimave, ze tymto konceptom mnohi ochrancovia prirody priznavaju statut trhovych mechanizmov. Tam, kde narodny register eviduje udaje o ucastnikoch obchodu s emisiami, mnozstvo pridelenych kvot, ich regulovane cerpanie, predaj a kupovanie, kde obchod nevznika na zaklade spontannych potrieb ucastnikov trhu, ale na donuteni ludskeho rozhodovania k prospechu ZP - tak tu len tazko mozeme hovorit o skutocnom trhovom rieseni.

Piguova dan detto - vychadza z teorie verejneho statku a cosi ako subjektivna povaha externalit je jej hodne vzdialene. Co aj potrvzduje jej podstata - sukromne medzne naklady sa maju priblizit "spolocensky medznym nakladom". Je naprosto neosobna a neplati unisono na naklady a vynosy kazdeho jednotlivca. Internalizacia nie je bez (volneho) trhu mozna tak, aby sa maximalizoval uzitok (subjektivnej povahy) jednotvca. Mohol by som dukumentovat aj na priklade, kde sa tu vypomstilo...

Ale presne pre opravneny nesuhlas so statnou politikou ochrany ZP si Lomborgov "bestseller" (mimochodom, uz nim je) rad precitam.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group