ISSN 1335-8715

30-08-2004   Ján Dinga   Slobodný trh   verzia pre tlač

Spravodlivá rovná daň?

Slovensko nedávno zreformovalo svoj daňový systém. Princípom reformy bolo zmeniť boľševické progresívne zdaňovanie a nahradiť ho systémom spravodlivejším, účinnejším a efektívnejším. Dnes teda máme na Slovensku 19% rovnú daň, v našich končinách dosť neobvyklú.

Reakcia na príspevok

RE: Planý poplach
autor: Dewey
pridané: 02-09-2004 8:23


"Keď som písal o marxistickom myslení a marxistických prejavoch, bolo to ohľadom obhajoby progresívneho zdaňovania pomocou pojmov spravodlivosť a solidarita. A to sa dá „obhájiť“ jedine prekrútením týchto slov."

Otazka spravodlivosti je urcite na mieste, to len Hayek na rozdiel od celej klasickej liberalnej politickej ekonomie ho nechce vidiet. Solidarita je uz ine kafe, tu suhlasim. Ale netusim co to ma s spolocne specificky s marxizmom. Nemam pocit, ze by sa Marx voci tomuto pojmu obracal.

"Problém je v tom, že dnes štát zdaňuje skoro všetko a vo väčšine krajín funguje progresívne zdaňovanie spolu s tým."

Problem je aj v niecom inom. Miera nutnosti kooperacie sa prehlbuje, zavislost od inych pri upltneni prace je ovela vacsia. Uz to nie je vacsinove rolnictvo a vacsinove remesla, ktore sa dali do velkej miery prevadzkovat samostatne, pripadne v ramci rodiny, stacilo mat sikovne ruky, neexistoval defacto problem s konkurenciou, sikovny rolnik alebo robotnik sa lahko do nej zapojil, netrebalo velky kapital. Problem s pozemkami tam bol a riesil sa cez zakony a statnu intervenciu do tohoto vztahu.(neobrobenej pody s ktorou si nevedela aristokracia rady po uvolneni vztahov bolo totiz dost, lenze chcela nenalezite rizovat z prace rolnikov, ktorym ju prenajimala)
Tychto ludi chceli oslobodit od svojvolneho zdanovania, ktore sluzilo na obohacovanie aristokracie a nezmyselne vojenske dobrodruzstva. Mali na pamati predstavu, ze "prirodzenou odmenou za pracu je produkt prace"(aj ked vedeli, ze nie vzdy to pojde tak dokonale). Smith vedel, ze velka nezamestnanost znamena problem v podobe stlacania miezd az pod hranicu neschopnosti pokryt existencne potreby. Lenze v casoch, ked to pisal, tento problem v Anglicku nebol taky markantny. O storocie neskor to uz bolo inak.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group