ISSN 1335-8715

26-08-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

SNP 60: Začo sme bojovali?

Keďže komunistická historiografia štyridsať rokov neumožnila objektívne zhodnotiť SNP, postoj väčšiny z nás k tejto, ale aj k iným udalostiam 20. storočia bol ovplyvnený najmä tým, čo sa o tom tradovalo v rodine. Ja som vyrastal s dvomi, zásadne odlišnými verziami udalostí z roku 1944.

Reakcia na príspevok

xcv
autor: Dewey
pridané: 30-08-2004 10:25


Dobry clanok.
Zabrany pre preskumanie faktov vsak nekladli len komunisti, nadalej ho kladu zapecatene archivy v USA,Britanii,Rusku,Japonsku(kam bola presunuta cast nemeckym dokumentov). Tym sa vytvara priestor pre manipulovanie s dejinami. Zakryva sa mnozstvo chyb velitelov, zakryva sa mnozstvo pochybnych "strategickych" rozhodnuti, zverstva na druhej strane.
O zverstvach cervenej armady a Stalina sa da aspon konencne slobodne diskutovat a pisat ale v plnej sirke sa odkryju az po odtajneni archivov. Ide o nesumeratelne veci, ale aj poliaci dostali podobnu a este krvavu facku z oboch stran a nie len vo warsavskom povstani.
A co hovoria skusenosti mojich bliznych?
Podpora povstania, hoci sa k nim nemci spravali velmi ludsky, delili sa o potraviny, davali detom cokoladu, spavali na povalach a v pivniciach.(chvalabohu SS tam nezabludilo) Z rozpravania nezaznamenane utrzkovite a smutne osudy tychto ludi.
Rozcarovanie z prichodu "osloboditelov", zvery, ktore rozkradli posledne zasoby, pozabijali posledni dobytok, vyhnali ludi do pivnic a spavali spinavi a v topankach v ich cistych posteliach, ozrati, obtazovali zeny...napriek tomu bolo medzi nimi aj zopar ludi. S vacsinou inteligencie v armade si Stalin poradil pocas postupu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group