ISSN 1335-8715

20-08-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Dosť bolo Dubčeka!

Alexander Dubček patrí spolu s Ľ. Štúrom a M. R. Štefánikom k najpopulárnejším postavám slovenských dejín. Je to pochopiteľné, ide zrejme o celosvetovo najznámejšieho Slováka. Navyše mnoho ľudí s ním spája nádeje a atmosféru, ktoré vzbudila pražská jar. Je však úcta, prechovávaná k Dubčekovi, oprávnená?

Reakcia na príspevok

RE: omyl
autor: PeterS
pridané: 25-08-2004 0:18


68-my, to bolo rovnako zufale, ako varsavske povstanie.
Cele to obdobie, od pociatkov stalinizmu az po rozpad "socialistickeho tabora" malo za jeden z hlavnych cielov udrzat pracujucich (teda drobnych vlastnikov a nevlastnicich) pod podkrievkov. Je jedno aky rezim to bol, ci fasisticky, ci komunisticky. II. ww bola vrcholom - zamerne vyvrazdovanie civilneho obyvatelstva (pracujucich) z kazdej strany (US a GB, IV. Risa, CCCP, Japonsko, Cina). Ciel sa vydaril, zo spodu uz nehrozi ziadna politika, nic nepredvidane. Otroci su dokonale spacifikovani. V novinach to nebolo (velmi podrobne treba hladat vyskumy niektorych historikov), takze to vyzera ako extremny nazor, ale co je vlastne vysledkom minuleho storocia? Nulova politicka aspiracia, znechutenie z idealov a honba za drobnou skyvou aj cez mrtvolu blizneho svojho. Je jedno v ktorom kute prveho a druheho sveta.
68-my nemohol zvitazit, pretoze aspiroval na emancipaciu pracujucich od komunistickej verchusky i od kapitalistickej burzoazie. To bol nonsens, nedajboze by ludia vladli sami sebe bez sprostredkovania nejakej vladnucej vrstvy. Svet sa vystrasil a krasne sa zhodol na umlcani 68-ho. Obavam sa, ze v Londyne a Washingtone tisko tlieskali. "Oslobodenie" spod komunistickej verchusky, potazmo ustup bolsevikov, bolo planovane od 60 rokov avsak neskor a pod dozorom... vid napr. schvalenie zmeny narodneho majetku na statny v r. 1988 (etatizacia!!!!! komunistickym parlamentom, predstupen k privatizacii davno pred Klausom) a pokyn Gorbacova o prevode majetku bolsevikov do zahranicia a ich zabezpecenie, myslim ze z roku 1989. A to su len vrcholky ladovca. Tak o com to tu?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group