ISSN 1335-8715

16-07-2006   Ivan Vojtaššák   Ideológia   verzia pre tlač

Zodpovednosť človeka 21. storočia za veci verejné

Žijeme v Európe 21. storočia a sme aktérmi a svedkami vytvárania nových vzťahov v rámci našej spoločnosti, ako i budovanie nebývalých väzieb tak v hraniciach tohto kontinentu, ako i v planetárnom priestore. Medzi nami sú ľudia, ktorí sledujú tento postup radosťou a nadšením, ale sú i takí, u ktorých prevláda nedôvera, sklamanie a odstup. Rovnako i prístup kresťanov k týmto novotám nie je jednoznačný. Pre ľudí prejavujúcich konzervatívne hodnoty, brániacich tradíciu je to pochopiteľné, že z javov prinášaných modernou dobou majú skôr obavy, ako naplnenie nadšením.

Reakcia na príspevok

K článku
autor: gejza_n
e-mail: arturt@post.sk
pridané: 19-07-2006 17:37


Zaujímavý článok. Páčil sa mi hlavne záver ktorý pekne popisuje kam má smerovať naše snaženie k zodpovednému životu.
Snáď mešie pripomienky by som mal k pohľadu na dejiny rozvoja spoločnosti.
- vnímanie opodstatnenosti vlády autority v minulosti ľudia aj vládcovia vnímali ako niečo prirodzené a prirodzené to aj v tedy bolo. Presne tak, ako je to po v súčastnosti neprirodzené.
- to že ľudia v súčastnosti vnímajú moc autority inak ako v minulosti nie je znakom deformácie ľudí, ale rozdielnosti medzi tým, aké boli úlohy jednotlivca v spoločnosti vtedy a dnes. Môžeme povedať že dnešná doba si vyžaduje od jednotlivca väčšiu zodpovednosť (a väčší podiel na moci)ako v minulosti.
- Ako sa spoločnosť vyvíja, tak sa jednotlivec stáva slobodnejším a sloboda so sebou prináša úlohy väčšej zodpovednosti.
- Táto sloboda (zodpovednosť) jednotlivca však prináša so sebou aj sociálne úlohy. Musíme na seba prebrať aj zodpovednosť ako pomôcť aj druhým. Napríklad doba si už vyžaduje, aby sme riešenie sociálnych problémov postupne preberali na seba a nespoliehali sa iba na štát, alebo inú autoritu.
Zatiaľ toľko.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group