ISSN 1335-8715

16-07-2006   Ivan Vojtaššák   Ideológia   verzia pre tlač

Zodpovednosť človeka 21. storočia za veci verejné

Žijeme v Európe 21. storočia a sme aktérmi a svedkami vytvárania nových vzťahov v rámci našej spoločnosti, ako i budovanie nebývalých väzieb tak v hraniciach tohto kontinentu, ako i v planetárnom priestore. Medzi nami sú ľudia, ktorí sledujú tento postup radosťou a nadšením, ale sú i takí, u ktorých prevláda nedôvera, sklamanie a odstup. Rovnako i prístup kresťanov k týmto novotám nie je jednoznačný. Pre ľudí prejavujúcich konzervatívne hodnoty, brániacich tradíciu je to pochopiteľné, že z javov prinášaných modernou dobou majú skôr obavy, ako naplnenie nadšením.

Reakcia na príspevok

RE:
autor: D
pridané: 18-07-2006 9:43


Socialni demokrati sa ku liberalizmu pochopitelne nehlasia, socialna demokracia vzisla zo socializmu resp. jeho umiernenej aplikacie v kontexte demokracie. Postupne prislo ku akceptovaniu mnohych liberalnych idei, tak, ako sa to stalo pri najma pri politickom konzervativizme.
Napriek tomu mas pravdu v tom, ze liberalizmus predstavoval vzdy aj znacne protichodne idei resp. este castejsie protichodnu aplikaciu tych istych idei, co samozrejme nie je problem ako taky, pretoze liberalizmus nikdy nebol vyhranenou doktrinou, aj ked tie ktore skupiny liberalov mali trochu pocit, ze objavili nieco nadcasove(ale to bolo skor citit z kontextu vzdy).
Naopak, konzervativizmus, ak odhliadneme od velikanov pohybujucich sa na hranici liberalizmu a konzervativizmu, mal vzdy ambiciu ponuknut nieco univerzalne a vecne platne. V tomto kontexte vsak konzervativizmus, najma politicky, co som uz ilustroval na anglicku, prechadzal takymi zemetraseniami a radikalnou zmenou kurzu, ze je mozno este tazsie ho ohranicit ako liberalizmus. Aj tu doslo ku akceptovaniu a osvojeniu si mnohych liberalnych myslienok, napriek tomu, ze prezivaju stale radikalne skupiny, ktore sa v tej ci inej miere snazia ozivovat starsie konzervativne postoje, absolutizovat ich bez kontextu doby atd. Mozno by bolo zmysluplnejsie diskutovat nie o tom, co je konzervativizmus, ale skor aky bol a aky ma byt dnes. Co je len mala rada pre ludi, ktori sa citia byt konzervativcami.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group