ISSN 1335-8715

20-08-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Dosť bolo Dubčeka!

Alexander Dubček patrí spolu s Ľ. Štúrom a M. R. Štefánikom k najpopulárnejším postavám slovenských dejín. Je to pochopiteľné, ide zrejme o celosvetovo najznámejšieho Slováka. Navyše mnoho ľudí s ním spája nádeje a atmosféru, ktoré vzbudila pražská jar. Je však úcta, prechovávaná k Dubčekovi, oprávnená?

Reakcia na príspevok

Dubcekove chyby
autor: Richard
pridané: 20-08-2004 18:07


Napriek tomu, ze je (ci skor bol) Dubcek velmi popularnou osobnostou, pocas svojej politickej kariery sposobil vela zasadnych chyb. To co mu je vycitane v clanku (snaha o socializmus s ludskou tvarou) je samozrejme zasadnou chybou. Ale keby sa z komunistu stal praviciar a liberal, tak by samozrejme nemohol riadit KSC a ziaden slavny Dubcek by neexistoval.

Osobne si myslim, ze Dubcek urobil tieto chyby:

1. Jeho snaha o demokratizaciu spolocnosti nebola politicky pripravena a viedla k nesuhlasu z Moskvy - co vyvrcholilo vtrhnutim vojsk do CSSR. Toto bola absolutna politicka chyba, ktorej sa malo za kazdu cenu zabranit.

2. Okrem snahy o demokratizaciu, robil Dubcek aj snahy o zmenu statu na federativny stat, co sa mu nakoniec podarilo. Vysledkom bolo, ze vznikli federativne staty a parlament sa skladal z troch snemovni, ktore mohli navzajom blokovat zakony. Tento system mal dve chyby: Po prve v socializme kde vladla KSC bolo uplne jedno ako rozhodovali poslanci, o vsetkom tak ci tak rozhodla KSC. Po druhe po vzniku demokracie v 1989 sa tento politicky system ukazal ako neudrzatelny (prakticky nemohli byt presadene ziadne zakony, pretoze tri snemovne mali sucasne pravo veta) a priamo viedol k ropadu statu.

3. Po vtrhnuti vojsk nemusel Dubcek podpisat suhlas s timto aktom. Bola to moralna potupa, ze takyto suhlas urobil a narobila viac skody ako samotny akt vtrhnutia. Dubcek nesplnil zakladnu poucku o slobode, ze sa slobodu treba bojovat.

4. Napriek skusenostiam, ktore Dubcek mal po roku 1969, napriek kontaktom, popularite a viac menej osobnej slobody, ktoru stale mal, nezacal Dubcek robit anti-komunisticku cinnost a zostal komunistom resp. socialistom. Aj sebemensia osobna snaha by pravdepodobne sposobila, ze vyvoj Ceskoslovenska po roku 1989 mohol byt uplne iny - napriklad mohol byt prezidentom namiesto Havla - a jeho osobnost mohla zabranit vzniku ludi ako bol Meciar.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group