ISSN 1335-8715

29-07-2004   Peter Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Edmund Burke - prvý medzi konzervatívcami

O Edmundovi Burkeovi zrejme nestačí napísať krátky článok, bolo by treba minimálne monografiu. A predsa, Edmund Burke je otcom konzervatívcov – teda tých, ktorí veria, ...že človek patrí k nejakému dávno už existujúcemu spoločenskému poriadku a že práve táto skutočnosť je zvrchovane dôležitá pri každom jeho rozhodovaní čo a ako robiť.

Reakcia na príspevok

RE: Burke - jeden z mnohých klasických liberálov
autor: Dewey
pridané: 12-08-2004 14:27


Ako vietor fuka...tak sa ohyba retorika...

"radikalny ekonomicky liberal"
Kazdy nie, Marek Hrubco tu minimalne vystupuje ako konzervativec, takmer ucebnicovy.(pripustam, mozno mate ine "ucebnice" ako ja).
Ked vnasam do problemov tzv. socialny rozmer a to sa tyka aj rodiny, upozornujem na nezamenitelnu, aspon nie bez katastrofalnych dosledkov, funkciu verejnych sluzieb a urcitej miery prerozdelovania, tak ma idete zozrat ako socialistu, hoci vychadzam z uplne inych ideovych zakladov. Budujete tu obraz akych si "pravicovych" tradicnych konzervativcov, ober, "pravicovych" klasickych liberalov a fuj "lavicvych liberalov"/komunistov/socialistov.
Ked clovek upozorni, ze prave pri mnozstve pro socialnej legislativy, a to tak v anglicku ako USA participovali mnohe konzervativne autority a neslo preboha len o rodinu, tak ma idete zozrat. Nevyhovuje to ciernobielemu videniu.(nechcem zovseobecnovat tieto zavery, ale velka cast prispevkou ma spolocneho menovatela)

"takze prekvapko, to je omyl, predovsetkym podpora tradicnej rodiny je pre mna natolko dolezita, ze ma daleko prednost pred libertarianskymi nazormi, takze ked napises "socialne zakony", nemusi to hned znamenat kontradikciu s konzervativnym nazorom"
Chceme sa pozriet blizsie na tie zakony, ak Ti dokazem ze zdaleka neslo len o rodinu, zalomis rukami nad fuj konzervativnymi socialistami?
Myslis napr., ze keby liberali a minoritna skupina konzervativcov nevedeli, ze obilny zakon bol len nastrojom aristokracie na nabalenie sa a ako dosledok nechanie na pospas hladu ovladanych, ze by sa v mene nejakych abstraktnych mechanickych nazorov zasadzovali tak zasadne o jeho zrusenie?
Myslis, ze keby neexistencia ciel mala rovnaky dosledok, ze by sa nepokusili ten isty zakon udrzat pri zivote?
Fakt budeme ku vsetkemu pristupovat takto ciernobielo?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group