ISSN 1335-8715

27-06-2006   Matúš Demko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Biznis ako poslanie

Bývalý poradca amerických prezidentov Forda a Cartera Michael Novak nás v knihe Biznis ako poslanie oboznamuje s poznatkom, že mnohí ľudia pracujúci v biznise berú svoju prácu ako poslanie a povolanie. Pre tých, čo sa pohybujú v prostredí biznisu, nie je jedinou motiváciou zarábanie veľkého množstva peňazí. Ide o výzvy, ktorým môžu čeliť. Keď sa tieto výzvy pominú, mnohí biznismeni svoj biznis opúšťajú.

Reakcia na príspevok

RE: Demokracia a kaptializmus
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-06-2006 9:58


> nerozumiem tomu ako v zmysle Marxovych predstav o
> nevyhnutnom spolocenskom vyvoji
Ale si zaroven protirecis, ked tvrdis, ze alternativa vyvoju k monopolnym organizaciam na stale vyssej a vyssej urovni neexistuje.

> Stat, moderny demokraticky, ma zmysel resp. "je
> funkcny" len vtedy ak ide o monopol nasilia a ak sa
> dodrziavanie zakonov vynucuje pod hrozbou trestu.
Uvedom si, co si povedal. Toto plati pre lubovolnu formu vlady, monarchiu, tyraniu, sariu. Teda nepovedal si vlastne nic. Anarchia znamena "bez vladcov", t.j. odmieta akceptovat monopol.

> Je to ako so spolocenstvom vlast. bytov
Nie je. Praveze spolocenstvo vlastnikov bytov je skor podobne anarchokapitalizmu ako demokracii. Ked chces totiz zit podla svojho, mozes si postavit dom vlastny alebo odkupit byty v panelaku od tych, ktorych tam mat nechces. T.j. pozicia organizacie nie je perpetualne monopolna, a je slaby efekt "verejneho vlastnictva", naopak prevladaju sukromne vlastnicke vztahy, lebo kazdy je zaangazovany svojim vlastnym majetkom. Tieto dva javy (vychadza zo sukromneho vlastnictva a zmluvna dobrovolnost) v demokracii chybaju a s tym suvisia aj jej nedostatky. Absentuje aj pouzitie sily: policia (monopolista) ti moze po sudnom suhlase (druhy monopolista) vstupit do tvojho bytu bez tvojho dovolenia. Pokial viem, funkcionari SVB nic take nemozu.

> A nic nenasvedcuje tomu, ze by niekde vznikala
> anarchria.
Hoppe predpoklada (celkom rozumne), ze premena bude postupna, formou secesie relativne homogennych celkov, napriklad miest. Predpoklad, ze kvazi-stabilna anarchia vznikne "klasickou" revoluciou, pucom alebo vladnym nariadenim je podla mna nerealna, lebo tieto metody popieraju principy anarchie a su drahsie, teda chyba pre ne motivacia. K secesii dojde, ked bude splnena legitimnost v ociach obyvatelov (vid podmienky z predchadzajucich prispevkov) a naklady na nu vo vztahu k riziku fyzickej agresie zvonka budu nizsie ako naklady spojene s financovanim statu a inych monopolistov (OSN, EU, ...).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group