ISSN 1335-8715

27-06-2006   Matúš Demko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Biznis ako poslanie

Bývalý poradca amerických prezidentov Forda a Cartera Michael Novak nás v knihe Biznis ako poslanie oboznamuje s poznatkom, že mnohí ľudia pracujúci v biznise berú svoju prácu ako poslanie a povolanie. Pre tých, čo sa pohybujú v prostredí biznisu, nie je jedinou motiváciou zarábanie veľkého množstva peňazí. Ide o výzvy, ktorým môžu čeliť. Keď sa tieto výzvy pominú, mnohí biznismeni svoj biznis opúšťajú.

Reakcia na príspevok

pozn.
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 27-06-2006 10:49


Patrí dnes k bontónu, že úspešný podnikateľ (alebo viacerí naraz) sa lobbovaním u politikov snaží o poistenie svojho úspechu proti novej konkurencii. V ekonomike riadenej štátom sú podnikateľské cnosti uplatňované maximálne tak v raných štádiách života firmy. „Americký sen“ typu „začal od píky a krvou, potom a slzami sa prepracoval až na vrchol“ sa v dnešnej dobe koná len výnimočne. Politicko-podnikateľské gangy vystupujúce ako politické strany majú jediný cieľ – kartelizáciu nejakého priemyselného odvetvia a prienik doň (či následný podnikateľský úspech) sa stáva problematickým ako technicky tak aj morálne. Tu má korene aj nomenklatúrny zmätok vyvolávajúci zbytočné emócie spojené so slovom kapitalizmus. Jedni sa ho obávajú, lebo vydia bohatnúť bezcharakterných ľudí a to sa im nezdá v poriadku. Iný ho chvália (chválime) lebo ho stotožňujú so slobodným trhom a ľuďmi ako Baťa stelesňujúcimi vlastnosti o ktorých píše Novak. Degenerácia podnikateľských cností je zapríčinená štátom, lebo jeho zásahy predefinovali tradičnú cestu k podnikateľkskému úspechu.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group