ISSN 1335-8715

14-06-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Koho voliť?

Cez víkend sú voľby a natíska sa tradičná otázka: komu dať svoj hlas? Keďže toto je Pravé Spektrum, predpokladáme aj vzhľadom na zloženie našich čitateľov, že možností nie je veľa. Koho teda voliť: SDKÚ? KDH? OKS? A ísť vôbec voliť?

Reakcia na príspevok

RE: Fico ponúkol tri možné varianty koalícií
autor: jg
pridané: 20-06-2006 1:53


K prvemu sa vyjadrovat nebudem. Nestoji to za to.

Precitaj si este raz, co som napisal. Nie je tam ziadne "vadi/nevadi". Pisal som o pozitivnom dopade na trh. Ak by tisicke najbohatsim ludom v republike zrusili vsetky dane, tak to bude mat pozitivny dopad na trh. Neznamena to, ze by mi to nevadilo ako nespravodlivost.

Zrusenie DPH by bolo spravodlive pre kazdeho a navyse by malo pozitivny dopad na trh.

Zo rusenia DPH na potraviny by benefitoval kazdy, bolo by nespravodlive voci vyrobcom inych produktov, ktori by sice tiez benefitovali z lacnejsich potravin, ale by ho nemohli aplikovat na svoje vyrobky. Malo by pozitivny dopad na trh. Mne by to v porovnani s inymi nespravodlivostami (dane na cirkev, kulturu ...) moc nevadilo.

Zavedenie danoveho bonusu pre rodiny by bolo vyhodne pre rodiny. Bolo by nespravodlive pre bezdetnych, tych bez rodin a predpokladam starych. Malo by vsak taktiez pozitivny dopad na trh. Vadilo by mi viac ako zrusenie DPH na potraviny, ktore je pozitivne pre vsetkych. Ale vadilo by mi samozrejme menej ako mnohe dane (cirkev ...), ktore sa platia. Obhajovanie odstranenia dani aj ked nespravodlive mi vadi menej ako obhajovanie zavedenie a existencie akychkolvek dani.

Principialne je samozrejme co sa tyka spravodlivosti aj ekonomiky idealne riesenie - ziadne dane. Z pragmatickych dovodov sa ako kazdy musim prisposobit realite, a preto mi nieco vadi viac a nieco menej. Podla mojho rebricku hodnot. Vadia mi menej dane na zalezitosti, ked ide o zivoty. Menej mi vadi, ak z dani alebo naopak z ich ulav benefituju co najpocetnejsie skupiny ludi, pokial mozno rovnako. Ak vobec nejake dane musia byt, tak mi ich pripadny siroky socialny rozmer samozrejme vadi menej ako keby z nich mala benefitovat iba uzka skupina ludi. Je to stale nespravodlive, ale menej nespravodlive.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group