ISSN 1335-8715

14-06-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Koho voliť?

Cez víkend sú voľby a natíska sa tradičná otázka: komu dať svoj hlas? Keďže toto je Pravé Spektrum, predpokladáme aj vzhľadom na zloženie našich čitateľov, že možností nie je veľa. Koho teda voliť: SDKÚ? KDH? OKS? A ísť vôbec voliť?

Reakcia na príspevok

Koho budem volit
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-06-2006 16:05


> Ešte viac je však problém väčšine klasických
> liberálov vysvetliť to, čo Hayek chápal na sto
> percent: a to je dôležitosť kultúry (v širšom
> zmysle ako súbor hodnôt, prítomných v spoločnosti)
> a dobou overených tradičných princípov pre udržanie
> slobodnej civilizácie.
Lukas, cital si ty skutocne "Democracy, the god that failed"? Lebo ak hej, tak ti nedosli dve podstatne tezy, ktore vyvracaju nasledovne myty:

Mytus 1: Ak je nieco dobre, je treba na to spravit monopol a vynucovat to silou.
============================

Pravny pozitivizmus, je uplne jedno ci podporuje flakacov alebo rodiny, je zly. Je zly nielen z moralneho hladiska, ale aj preto, ze jeho collateral damage prevysi ocakavane pozitiva. Aj ked si napriklad mozem mysliet, ze spravna rodina pozostava z otca, mamy a deti, stale z toho nevyplyva, ze zakon ma takuto rodinu protezovat. Podobne ako podla tvojej oblubenej vety dovodom pre absenciu hladomoru nie je stat kazuci pekarovi piect, rovako ani zodpovedne rodiny nebudu dosiahnute, ked im to stat bude prikazovat. Pochopit to je tak trochu mentalnym skokom, na ktory sa musis odhodlat.

Slovami Hoppa: pravy konzervativec musi byt libertarianom.

Mytus 2: voleni predstavitelia zastupuju predstavy svojich volicov.
========================================

Kedysi to mozno platilo. Keby vsak slo o zastupovanie, musel by mat predstavitel priamu zodpovednost. t.j. keby nieco dobabral, tak jeho kompetencie sa navratia volicovi (!!!). Napriklad, ked sa stat nedokaze postarat o skolstvo, musel by sa tejto kompetencie vzdat a napr. sprivatizovat ministerstvo skolstva. Nijaky presun kompetencii sa vsak nedeje, ak poslanca odvolaju, jeho miesto zaberie iny a stat ma stale monopol.

A co s tym teda urobit? Je evidentne, ze stat tu este nejaky cas pobudne. Rovnako je evidentne, ze tu bude parlament a v nom 150 ludi, a tito budu rozkazovat. Kazdy z nas ma malicku (dobri recnici mozno aj vacsiu) sancu toto zostavenie ovplyvnit. Preto sa ako libertarian budem snazit ho ovplyvnit tak, aby sa minimalizoval etatizmus.

Etatizmus v principe reprezentuju vsetky strany, niektore viac a niektore menej. Situacia, kde by som teda mohol jednoznacne povedat, ze ta ci ona strana reprezentuje moje nazory, nenastala. Napriek tymto cisto kvantitativnym rozdielom vsak existuju aj kvalitativne rozdiely: niektore strany nerespektuju individualitu obcanov vobec (rozni Lenoni, ozajstni Slovaci, socialisti a komunisti). Preto sa budem snazit aspon tymto stranam zabranit dostat sa do vlady tak, ze pomozem dostat sa do vlady tym ostatnym, ktore individualitu respektuju aspon trocha.

Preto budem volit SF. Stranu, ktora moze posunut jazycek vah o 5 percent, podla toho, ci sa do parlamentu dostane alebo nie. Stranu, v ktorej su ludia mi nesympaticki, demagogovia a klamari. Taka je vsak realita demokracie. Je cas si zvyknut a zabudnut na moralnych politikov. Ludia ich nechcu.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group