ISSN 1335-8715

28-05-2006   Lukáš Krivošík, Marek Hrubčo   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Odchádzať zo Slovenska?

Aké sú dôvody vysťahovalectva Slovákov? Odchádzať alebo neodchádzať? A ak áno, natrvalo? Lukáš Krivošík prednedávnom zverejnil na stránkach časopisu .týždeň článok s názvom Prečo neodchádzať zo Slovenska. Na tento text zareagoval Marek Hrubčo. Oba články vám teraz ponúkame.

Reakcia na príspevok

RE: Lukáš, Lukáš...
autor: amir
pridané: 09-06-2006 7:55


Dušan, naozaj nechcem diskutovať o postavení lekára, najmä keď sa mi zdá, že jeden druhému rozumieme čoraz menej, takže iba stručne:

1. Aj keď to na prvý pohľad môže znieť cynicky, ale je to tak: Teba nezaujíma plat lekára a lekára nezaujíma celková úroveň zdravotnícta, ale iba jeho vlastný plat. Aj keď správnejšie by asi bolo, aby mne ako lekárovi záležalo na úrovni slovenského zdravotníctva. A Ty ako pacient budeš iste radšej v starostlivosti dobre plateného odpočinutého a vzdelaného lekára ako v starostlivosti uťahaného doktora, ktorý si namiesto vzdelávania zvára hrdzavé blatníky na aute.

2. Teoreticky. Čiastočne. Žijem v stredne veškom meste. V niektorých odboroch tu nie je veľká konkurencia, takže arogantní predavači, úradníci a remeselníci nekrachujú - majú dosť zákaziek a ja musím ich aroganciu prehltnúť ak nechcem za podobnou službou cestovať desiatky km.
Čo sa týka tabuľkových platov: tie netabuľkové sa pohybujú medzi 10 a 12 tisíc. Riaditeľ malej nemocnice má 200 000, priemer je 24 - konkrétny prípad. Zrušenie tabuľkových platov má jediný účel - znížiť ich. Ak by bolo možné diferencované odmeňovanie, nik by sa tomu nebránil.


3. Nedá sa to zmerať. Neviek ako v BA ale na väčšine územia to neplatí. Je to mýtus, žer väčšina lekárov žije z úplatkov.

4. Ani to nie je pravda. Som zamestnanec, mám plat okolo 17 000 /ešte stále tabuľkový/. Moji súkromní kolegovia sami sebe dajú nižší platy kôli odvodom. Každé tri roky menia miliónové autá, všetko čo sa dá hodia do nákladov. Nepoznám súkromného lekára, ktorý by platil dane - všeto ide na drogériu, pohonné hmoty, autá, počítače atď, atď. Pravda je tá, že my zamestnanci sme platení rovnako a naši súkromní kolegovia majú rovnaké príjmy - o triedu vyššie ako my.

5. Máš pravdu oftalmologické výkony - aj tie náročnejšie sa u nás robia aj súkromne. Na to som zabudol. Ale skús si nájsť súkromné pracovisko, ktoré by Ti urobilo brušnú, alebo ortopedickú operáciu. Zisti si koľko ich je na Slovensku a koľko budeš musieť zaplatiť aby si sa cízil ako záíkazník. Budeš prekvapený.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group