ISSN 1335-8715

28-05-2006   Lukáš Krivošík, Marek Hrubčo   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Odchádzať zo Slovenska?

Aké sú dôvody vysťahovalectva Slovákov? Odchádzať alebo neodchádzať? A ak áno, natrvalo? Lukáš Krivošík prednedávnom zverejnil na stránkach časopisu .týždeň článok s názvom Prečo neodchádzať zo Slovenska. Na tento text zareagoval Marek Hrubčo. Oba články vám teraz ponúkame.

Reakcia na príspevok

RE: Lukáš, Lukáš...
autor: Dušan
pridané: 06-06-2006 10:41


No celkom sme sa nerozumeli. Pokiaľ som informovaný o problémoch zdravotníctva v GB tak sú značné. Samozrejme i tam sú problémom peniaze, ale nie len to. Najhoršia situácia je u zubárov.
Dobrí lekári sú u nás oceňovaní veľmi slabo - asi preto, že sú oceňovaní tak ako ich slabí kolegovia a potom sa ťažko zvyšujú paušálne platy.

Lekárov by som rozdelil na niekoľko skupín:
1. Dobrí odborníci s ľudským prístupom k pacientom - tí sú smiešne platený a naozaj majú veľkú dôvod sa rozčulovať sa nad svojou výplatnou páskou. Je ich dosť, ale dúfam, že v budúcnosti ich bude väčšina. Tí idú do zahraničia a bez problémov sa tam uplatňujú.
2. Dobrí odborníci s arogantný prístupom k pacientom - tí sú platený akurát a viac si zaslúžia, až keď zmenia svoj prístup k pacientom a prestanú brať úplatky (samozrejme neberú ich všetci). Podľa môjich skúseností je to najväčšia skupina lekárov. Najviac kričia o problémoch v zdravotníctve, ale sebareflexiu si nedokážu urobiť.
3. Zlí oborníci s ľudským prístupom k pacientom. Poľutujú, ale nepomôžu. Podľa mňa ich je najviac na vidieku a v menších mestách. A niekedy získajú i dosť vysoký kredit vzhľadom na poslednú skupinu.
4. Zlý odborníci s arogantný prístupom k pacientom - bezcharakterní jedinci, ktorí zneužívajú svoje postavenie hlavne v menších mestách a na vidieku - kde sú ako bohovia, ktorí rozhodujú o bytí a nebití pacienta (a to doslova). Korupcia je samozrejmosť.
Ich existencia je možná reálnou nemožnosťou výberu lekára na vidieku a ľudia sú nútení spoliehať sa na ich "schopnisti" i keď sú všeobecne "známi" a kto sa môže tak sa im vyhne. Nie sú ani mediálne pretriasaný, lebo ľudia si ani neuvedomujú, ako sú zneužívaný. Tieto prípady poznám z vlastnej skúsenosti.

A korupciu nie je výmysel vládnej politiky, ale bežná realita. V mnohích pôrodniciach je braná ako samozrejmosť - napr. Ružinov i keď netvrdím,že berú všetci, alebo väčšina.

Ja sa s korupciou nestretávam. Navštevujem takmer výhradne súkromných lekárov a tam platím oficiálne. Sú ku mne milí a ochotní a nezabíjam čas v čakárňach.

Takže asi sme sa celkom nepochopili. Ale, čo viem máš pravdu v tom, že neschopných lekárov je i vo svete dosť.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group