ISSN 1335-8715

14-05-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Potrebujeme viac sociálnych rozdielov

Podľa viacerých prieskumov považuje väčšina Slovákov za jeden z najväčších problémov súčasnosti materiálnu nerovnosť. Naši ľudia si spravodlivú spoločnosť predstavujú ako takú, kde neexistujú veľké príjmové nerovnosti. No nekráčajú náhodou nivelizácia príjmov a chudoba ruka v ruke?

Reakcia na príspevok

RE: Potrebujeme boľševickú revolúciu
autor: Alexios Murtzuflos
pridané: 17-05-2006 9:30


Co je to pravo na sukromne vlastnictvo?
Iste sa najde kopa definicii. Ale rad by som vsetkym radobyteoretikom odkazal, ze v dejinach sa este nevynasla jedina spolocnost alebo jediny stat, kde by sukromne vlastnictvo bolo absolutne nedotknutelne. Uz len princip zdanenia majetku vlastne narusuje toto absolutne pravo. Nehovoriac o tom, ze za istych okolnosti moze akykolvek stat v ramci zakonov tento majetok vyvlastnit.
Je velmi nepresne, ked mnohi radobyteoretici argumentuju, ze po vzniku neolitickej revolucie si ludia uvedomili potrebu sukromneho vlastnictva, ktore dovtedy neexistovalo. To je sice mozne, ale este nikto to presvedcivo nedokazal. Navyse je europska civilizacia postavena na zvyklostiach majetkovych prav v blizkej minulosti (poslednych 1500 rokov), kedy fungovalo tzv. viacvrstvove vlastnictvo. Vdaka tomu mal k jednej a tej istej pode svoj majetkovy vztah sedliak, ktory tuto podu obrabal, slachctic, ktoremu "patrila" a kral, ktory ju za istych okolnosti mohol vyvlastnit, ci zdanit.
Moderne ponatie nedotknutelneho vlastnictva je zalezitostou snad plusminus poslednych dvoch storoci (v Europe). Nejde o prirodzene pravo ani o cirkevnu dogmu. Ide o prakticku vec, kedy jasne urceny vlastnik dokaze najlepsie spravovat majetok pokial je na nej osobne zaangazovany. Tym sa dosahuje vysoka miera efektivity atd.
Vyvysovat vlastnicke prava nad vsetko ostatne je od veci. Napriklad preto, ze z principu zaklada nerovnost sanci v spolocnosti, pretoze nikdy nebude mat vsetci rovnako velke majetky. Asi som ale neuviedol dobry argument, lebo mi tu pan sefredaktor povie, ze nerovnost sanci je velmi zdravim prvkom v spolocnosti. Pokial je to tak, asi si nemame velmi co povedat, pretoze akekolvek ludske snazenie o zlepsenie svojho socialneho postavenia by bolo "proti prirode".
Zdoraznujem, ze rozlisujem medzi konceptom rovnosti sanci, ktore zabezpecuje napriklad princip rovneho volebneho prava a rovnych zaludkov, ktory zasadne brzdi spolocnost v ekonomickom rozvoji.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group