ISSN 1335-8715

14-05-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Potrebujeme viac sociálnych rozdielov

Podľa viacerých prieskumov považuje väčšina Slovákov za jeden z najväčších problémov súčasnosti materiálnu nerovnosť. Naši ľudia si spravodlivú spoločnosť predstavujú ako takú, kde neexistujú veľké príjmové nerovnosti. No nekráčajú náhodou nivelizácia príjmov a chudoba ruka v ruke?

Reakcia na príspevok

RE: Sociálna nerovnosť
autor: clivia
pridané: 15-05-2006 14:29


Vzdelanie je dolezite ale predsa len nie najdolezitejsie pre ziskanie dobre plateneho zamestnania. Potvrdzuje to aj 22% nezamestnanost akademikov vo Svedsku. Problem je v tom, ze skoro kazdy chce byt zamestnancom a nie tym co pracu ponuka a vytvara pracovne miesta. Myslim, ze ten isty problem je aj vo Francuzsku, kde podla jednej ankety az 75% opytanych mladych ludi by chcelo najradsej ziskat pracu v statnom sektore. O podnikanie nie je valny zaujem. Podla jednej relacie vo Svedsku maly podnikatel sa musi casto uspokojit s mesacnym platom pod 10.000 sv. korun aby svoju firmu udrzal pri zivote, zakial svojim zamestnancom musi poskytnut vsetky vyhody podla zakona a minimalny plat 14-15.000 sv. korun, pre vysokoskolsky vzdelaneho samozrejme viac. Necudo, ze vo Svedsku jednoducho nevznikaju nove pracovne miesta pre sice mozno vysokovzdelanych ale malo kreativnych jedincov. Ingvar Kamprad bol stolarom, ktory vybudoval nabytkarske imperium a este stale je vzorom mnohych Svedov, ktorym zostali ake take zvysky moralky a kultury podnikania. Bohuzial, podnikatelov, ktori sa neostychaju cestovat mestskou verejnou dopravou, dat si hotdog v ktorejkolvek Ikey a porozpravat sa so skladnikmi o obycajnych problemoch nie je vela. Je jednym z najbohatsich ludi tejto planety, ale malokto mu to zavidi. Ak mame z vlastnej prace potesenie, ak sa nam praca stane nasim hobby, zvycajne ju sprevadza i kreativita, ktora v konecnom dosledku prinasa aj ekonomicke ohodnotenie aj psychicku vyrovnanost aj pozitivny vztah k ostatnym ludom. Je jedno ci sa niekto stane krajcirom, stolarom, stavbarom ci ekonomom. Podstatna je nasa kreativita, vnutorna hnacia sila, realizacia vlastnej myslienky a tvrda praca na sebe v kazdom odbore.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group