ISSN 1335-8715

04-05-2006   Vladimír Palko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Som na strane obetí

Denník SME nedávno položil otáznik nad trestom desať rokov väzenia pre 18-ročného kriminálnika, ktorý dvakrát ukradol bicykel a dvakrát sa dopustil ozbrojeného prepadnutia benzínovej pumpy. Rovnaký otáznik položil i Kornel Földvári v článku "Bude sa aj upaľovať?" (SME, 22.4.). Dovoľte niekoľko poznámok.

Reakcia na príspevok

Kultúrna vojna PS
autor: Logos
pridané: 08-05-2006 20:41


Najchakteristickejším rysom a najväčšou prednosťou západnej civilizácie je slobodná spoločnosť rešpektujúca parlamentnú vládu zákona, označovanú v zjednodušujúcej skratke, ako liberálna demokracia. Tajné a slobodné voľby sú nutná ale ani zďaleka nie postačujúca podmieka existencie slobodnej spoločnosti (viď Bielorusko, Irán ap.). Pre vytvorenie slobodnej spoločnosti, udržovanie a neustálu korekciu liberálneho poriadku je potrebný oveľa komplexnejší inštitucionálny rámec ako len samotné slobodné voľby.

Prirodzeným predpokladom zachovania liberálneho poriadku sú účinné legálne nástroje na potlačenie tých aktivít, ktoré ho hodlajú zničiť. Druhým pilierom liberálnej demokracie je právny poriadok so striktne vymedzenými kompetenciami jednotlivých zložiek štátnej moci, pričom jeho sekularita je najdelikátnejšou podmienkou existencie slobodnej spoločnosti. A treťou, last, but not least, súčasťou liberálneho poriadku je občianska spoločnosť asociovaná v spolkoch a združeniach, ktoré slobodne demonštrujú potrebu korigovať právny stav. Vytvorenie občianskej spoločnosti, imúnnej voči zvodom silnej ruky a totality, si vyžaduje čas 2-3 generácií.

Slovensko prekonalo za posledné storočie v skrátenom termíne taký vývoj, na ktorý mali iné národy celé stáročia. Občas sa objavia zasunuté komplexy. S odretými ušami sme sa prepracovali do prvej ligy vyspelých liberálnych demokracií, vojenská a ekonomická integrácia sú garantom našej bezpečnosti, takže budúcnosť je výlučne v našich vlastných rukách. Ako nováčikovia prechádzame procesom emancipácie v slobodnom svete. Tí cieľavedomejší sa chopili príležitosti, rozbehli sa na skusy do sveta a tisíce študujú a brigádujú v zahraničí. Vedľajším (ale cenným) ziskom je zdravé sebavedomie a dobrá orientácia v medzinárodnom prostredí. Ale nemálo je takých, ktorých kultúrny horizont splýva s kontúrami grúňov rodného chotára a všetko za ním považujú ako potenciálne škodlivé pre Slovensko, najmä však prenikanie liberálnych názorov (EU-fondom sa ale nebránia). Sprievodným znakom prejavov zakomplexovanosti, v osobnej aj politickej rovine, je provincionálna zadubenosť.

Proces fyzického dospievania prežíva každý človek inak; u niekoho prebehne celkom hladko, s iným hormóny poriadne zamávajú. Veľmi často je sprevádzaný snahou negatívne sa vymedziť (stoj čo stoj) od názorov rodičov, učiteľov a dospelých vôbec. Výstižne to charakterizoval Mark Twain: "Keď som mal štrnásť rokov moji rodičia boli najhlúpejší ľudia na svete, ako dvadsaťročný som sa nestačil diviť, ako za tých pár rokov zmúdreli". Väčšina uhrovitých junákov sa prechodom do adolescentného veku zbaví nečistej pleti ale aj chaosu v hlave. U malej časti populácie pretrváva mladícky negativizmus a neuhasiteľná túžba po 'originalite' ich ženie do osídiel nejakého náboženského alebo sekulárneho guru s vyšinutými názormi. V prípade, že stav zastydnutej puberty neskončí ani do tridsiatky, tak postihnutý je trvalým problémom nielen pre saba samého ale aj pre svoje okolie.

Odvrátenou stranou života v slobodnej spoločnosti je názorová odkázanosť na seba samého (totalita nenechala človeka tápať) a tak duševní rabi pociťujú bezradnú samotu a potrebu kamsi sa zaradiť. To je príležitosť pre samozvaných mesiášov lacno získať ovečky do svojho stáda ochotné pridať sa napr. k náboženským zélotom Pravého spektra a pod. Zakomplexovaní jedinci svoju frustráciu ventilujú propagáciou a šírením idealizovaného tradičného spôsobu života siahajúceho hlboko do (feudálnej) minulosti. V redakcii internetového portálu Pravé spektrum sa sformoval think-tank ambicióznych šuhajíkov rovnakého zmýšľania (sťa by ich jedna mater mala), ktorí vyhlásili svetu kultúrnu vojnu. Zastydnutí puberťáci osedlali svoju Rosinantu a odhodlane vytiahli do boja.

V redakcii vyčnievajú šéfredaktor a jeho zástupca, ktorých tvorivá smršť duševných výmeškov, (vďaka rozbúrenej hormonálnej sústave), neustále zásobuje portál exotickými názormi a témami. Ich leitmotívom je objav, že problémy vo svete spôsobuje liberálna demokracia, s jej ideou slobody slova a vyznania. Redaktor PS dôvodí, že: "demo-liberálne poňatie sa nikdy nemôže vyrovnať ideám dobre usporiadanej monarchie... O to krajšia je ešte idea KATOLÍCKEJ monarchie, ktorá poskytuje tie najlepšie záruky pre to, aby sa panovník nezvrhol na tyrana". Šéfredaktor upresňuje návrh tromi tézami: "1) Mne by najlepsie vyhovovala stredoeuropska podunajska federacia na cele ktorej by sedel papezom pomazany Habsburg, coby konstitucny monarcha. 2) Trvam na tom, ze prislusnici slachty boli casto najslachetnejsimi, najvelkorysejsimi, najodvaznejsimi a najvznesenejsimi ludmi, 3) Moja tretia teza je, ze patrimonialna monarchia, ked bol panovnik de facto vlastnikom uzemia, bola v mnohych ohladoch humannejsia a lepsia ako moderna demokracia".

Habsburgovci a podunajské krajiny ešte asi netušia, že slovenskí myslitelia otvárajú pred nimi smelé perspektívy, zato ctižiadostivý projekt politickej reorganizácie strednej Európy urobil hlboký dojem na maroškov, katarínky, marienky, braňov a ďaľších spriaznencov PS (internet už dosahuje aj na lazy). Zmanipulovaní pomätenci s rôznym stupňom mentálnej deviácie podľahli optimistickej atmosfére PS a naliehavo žadonia: "Takže dočkáme sa monarchistického manifestu? Nemusí - a ani nesmie ísť o nejaké revolučné tézy, ale konkrétne návrhy by to každopádne mali byť". Ďaľší sa verejne vyznáva: "Ja ako ultra-katolík som veľmi rád, že jediný pľuje do tváre demoliberálnemu režimu, ktorí je v príkrom rozpore s Imperium Sacrum, čiže katolíckym štátom. ... Ostávaj v Kristovi".

Reštaurácia monarchie zákonite vedie aj k bytostnej potrebe obnovy inkvizície: "Ak by inkvizicia oznacila akykolvelvek moj nazor za mylny tak by som ho odvolal a uznal svoj omyl, takze v rukach inkvizicie by som pobudol velmi rad". Veď aj v minulosti "Inkvizícia nebola nástrojom totalitnej vlády, ale ochranným nástrojom spoločenského poriadku", ktorý bolo potrebné chrániť a práve preto "Vznikol tribunál, ktorého úlohou bolo skôr viesť k lepšiemu životu než trestať".Tento názor si bezozvyšku osvojil aj šéfredaktor: "Ja sa absolutne zhodujem a plne podporujem snahu Petra Frisa a dalsich o rehabilitaciu stredoveku a ulohy katolickej cirkvi v nom" a dodáva: "Takze ano, inkviziciu budem vzdy obhajovat, podobne ako nikdy nebudem odsudzovat Augusta Pinocheta alebo politicke vrazdy talianskych komunistickych politikov v roku 1946". Škodlivosť zániku inkvizície sa veľmi skoro prejavila: "Skoda, ze sme nemali v 19. storoci hranicu pre Karla Marxa. Jeho brada by dobre horela". A horiacou bradou sa so šéfredaktorom ukája aj učenlivý žiačik: "Koniec koncov Marxova brada by fakt dobre horela". Verba movent, exempla trahunt: "Čo sa týka inkvizície: ak by dokázala zaručiť aby po svete nebehali slizké bezobratlovce vášho typu, tak ju pritúlim na hruď a dám bianco papier na mučenie, ber kde ber".

Všeobecná tendencia zintenzívniť vzdelávanie a skvalitniť náš školský systém, v odpovedi na výzvy znalostnej ekonomiky, neunikla zdrvujúcej kritike vševedka, ktorý sa celou váhou nabobtnaného ega zasadzuje za zrušenie povinnnej školskej dochádzky a eliminácie stredoškolskej matematiky, ktorá bola pre neho stratou času a napriek tomu "musel skusky preliezat, podliezat, obchadzat, atd.". Riešením sú súkromné školy s voľným režimom, ibaže "kvoli nekalej konkurencii verejneho skolstva su sukromne skoly casto menej kvalitne ako statne. Proste potencialni sukromni poskytovatelia vidia, ze casto jediny typ sukromnej skoly, ktory tu ma sancu prezit je taky, kde problemove dietky z bohatych rodin dostanu diplom. To znamena, ze musi dojst aj k znizeniu poctu verejnych skol". A je to!

Zviditeľnovať sa je normálne ale pyšniť sa tým, že ešte nikomu pred ním sa nepodarilo vyriecť takú idióciu ako jemu, to už si vyžaduje exhibicionistu postihnutého osobnostným defektom. Chaos v hlave subjektívne nevníma, pretože skôr prevláda dojatie nad vlastnou dokonalosťou fundovane sa vyjadriť k akémukoľvek problému. Písať v tejto krajine dokáže takmer každý - bohužiaľ po mnohých sa to akosi nedá čítať. Ústavná sloboda slova umožňuje aj redaktorom PS kritizovať akýkoľvek aspekt spoločenského a politického života.

Šírenie a podpora rojalistických názorov vedie (zatiaľ) len k infantilným monarchistickým manifestom a pobaveným úsmevom ľudí, čo nestratili súdnosť ale fašizoidné tendencie a fanatické reakcie ideologicky zmanipulovaných primitívnych pomätencov indikujú sklony k násiliu a jeho demonštrácii (na spôsob ideovo spriaznených bratov a sestier z Pospolitosti), v intenciách šéfredaktora PS, ktorý tiež odsudzuje liberálnu demokraciu a vehementne obhajuje mučenie, fašistickú diktatúru a politické vraždy. Čoho je moc, toho je príliš.

Je príznačné, že v Kréde PS a sebaprezentácii sa nevyskytuje termín 'demokracia', základného charakteristického rysu západnej civilizácie. Na čelo odhodlaného boja PS proti tým, čo "nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád", sa paradoxne postavili tí jej samozvaní 'ochrancovia', ktorí chovajú a šíria neskrývaný odpor k jej hlavnému pilieru, k liberálnej demokracii. Demokracia nestojí na 'ochrane' týchto groteskných rytierov - má účinné legálne nástroje na to, aby zabránila týmto (podľa terminológie PS) hlodavcom ohlodávať jej korene a vykonala, ak bude treba, aj deratizáciu redakcie Pravého spektra.

Logos


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group