ISSN 1335-8715

04-05-2006   Vladimír Palko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Som na strane obetí

Denník SME nedávno položil otáznik nad trestom desať rokov väzenia pre 18-ročného kriminálnika, ktorý dvakrát ukradol bicykel a dvakrát sa dopustil ozbrojeného prepadnutia benzínovej pumpy. Rovnaký otáznik položil i Kornel Földvári v článku "Bude sa aj upaľovať?" (SME, 22.4.). Dovoľte niekoľko poznámok.

Reakcia na príspevok

RE: poznámka k bodu 9
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 07-05-2006 14:38


Lukas pokial viem nie je krestan. Ale to je jedno.

Nad problemom "najvyssieho" zakona sa tu uz diskutovalo a aj som o tom nezavisle od toho rozmyslal. Niekto v diskusii povedal, ze v Biblii sa pise (citoval), ze vrah uz nie je clovek, t.j. jeho usmrtenie nie je zabitim. Je to teda mozne vysvetlenie.

Pozrime sa teraz na trest smrti inac. Odmyslime si obhajobu trestu smrti z utilitaristickeho pohladu (efekt na spolocnost) a analyzujme "najvyssi zakon" cisto podla principov libertarianskej spolocnosti.

Ked niekomu sposobis skodu (napriklad rozbijes sklo na aute), si povinny tuto skodu uhradit, aj ked si sa k tomu zmluvne nezaviazal. Je teda porusene tvoje pravo na sukromne vlastnictvo. Z toho vyplyva, ze ked dojde k poruseniu nejakeho prava, moze byt potrebne porusit pravo ine. Teda aspon teoreticky je mozne predstavit si situaciu, kde bude porusene tvoje pravo na zivot proti tvojej voli. Osobne si myslim, ze je to mozne len v situacii okamziteho ohrozenia inych prav (mozes zabit zlodeja pri cine), ale nie retroaktivne (nemozes ho zabit rozhodnutim sudu ked uz sedi vo vazeni), ale to je len jedna z moznosti interpretacie.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group