ISSN 1335-8715

04-05-2006   Vladimír Palko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Som na strane obetí

Denník SME nedávno položil otáznik nad trestom desať rokov väzenia pre 18-ročného kriminálnika, ktorý dvakrát ukradol bicykel a dvakrát sa dopustil ozbrojeného prepadnutia benzínovej pumpy. Rovnaký otáznik položil i Kornel Földvári v článku "Bude sa aj upaľovať?" (SME, 22.4.). Dovoľte niekoľko poznámok.

Reakcia na príspevok

RE: sice, off topic, ale
autor: jednokto
pridané: 05-05-2006 10:01


klobusicky na svoejj stranke pise o nejakej dizertacke:

"Práca jednoznačne poukazuje na vplyv ľudského kapitálu na výkonnosť ekonomiky. Dokazuje vzájomnú pozitívnu závislosť týchto dvoch veličín a smer kauzálneho pôsobenia od ľudského kapitálu k výkonnostným parametrom ekonomiky. Ľudský kapitál je nepochybne popri pôde, práci, fyzickom kapitále a technologickom pokroku ďalším determinantom ekonomického rastu.

V teoretickej časti, v súlade s cieľmi práce, uvádzame prehľad o definíciách a základných vlastnostiach ľudského kapitálu, o jeho pozitívnych dopadoch na ekonomickú i sociálnu sféru spoločnosti. Zvlášť sa zaoberáme mierou návratnosti investícií do sféry vzdelávania a samoposilňujúcim efektom týchto investícií. Výnosy z investícií do ľudského kapitálu sú porovnateľné, a často prispievajú k celkovej produktivite viac, než investície do fyzického kapitálu. Ľudský kapitál zároveň pozitívne pôsobí i na ďalšie faktory ekonomického rastu a jednotlivé zložky HDP. Prispieva k rýchlejšiemu šíreniu technologického pokroku, zvyšuje efektívnosť využívania fyzického kapitálu, prispieva k vyššej produktivite najmä v technologicky intenzívnych oblastiach s vysokou mierou pridanej hodnoty.

Empirická časť potvrdzuje a rozširuje postuláty uvedené v teoretickej časti. Na údajoch o 209 krajinách sveta za obdobie 25 rokov sme potvrdili pozitívny vzťah medzi mierami ľudského kapitálu a mierami výkonnosti ekonomiky. Pôsobenie ľudského kapitálu na výkonnosť ekonomiky detailnejšie analyzujeme jeho koreláciami s ďalšími makroekonomickými veličinami.

Zvláštny dôraz venujeme analýze kauzálneho vzťahu medzi ľudským kapitálom a výkonnosťou ekonomiky. Nakoľko v teoretických štúdiách je vzťah ľudského kapitálu na výkonnosť ekonomiky často prijímaný ako daný, bez uvádzania empirických dôkazov, snažíme sa priniesť metodologický dôkaz o tom, že vyššia miera ľudského kapitálu spôsobuje vyššiu výkonnosť ekonomiky a nie naopak. Výsledky dvoch rozličných metodík tento náš predpoklad potvrdzujú. Empirická analýza tak postupne potvrdila všetky časti našej habilitačnej tézy."

toto je jedine normalne citanie na tej stranke. ludske vzdelanie je skutocne faktorom zvysujucim blahobyt v spolocnosti. toto casto nepochopili ani niektori kapitalisti.

je mi luto, ze z tohto spravneho odpozorovania reality sa dostanu k takemu zaveru, ze tym padom musi byt tento drahocenny kapital zadarmo pristupny kazdemu a ten, kto ho ma, sa ma radostne a hlavne zadarmo o tento kapital podelit s inymi... som zvedavy, ci by klobusicky sa takto s inymi tiez radostne a zadarmo delil aj o iny svoj kapital (fyzicky).

zaroven je cudne, ze napriek tomuto spravnemu poznaniu o vyzname ludskeho kapitalu pri blahobyte spolocnosti komunisti nejakym dusevnym saltom mortale dospeli k zaveru, ze ked bohatne jeden, automaticky musi ochudobniet druhy a ze kapitalisticky svet bohatne na ukor ostatneho sveta... to je negacia toho, co sa pise v tej dizertacke...

no proste, aj ked sem tam dobre odpozoruju realitu, komunisti potom dospievaju k dost sprznenym zaverom, ako to ma v spolocnosti vyzerat :)

vopred sa chcem "podakovat" tym, ktori ma zaradia k laviciarom alebo ku komunistom len kvoli tomu, ze si dovolim suhlasit s tym tvrdenim nejakeho komunistu, ze ludsky kapital je velmi dolezity pri zvysovani blahobytu spolocnosti :)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group