ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

Nespokojnost
autor: Zolo
pridané: 20-07-2004 15:25


I ked s pocitmi (ne)spokojnosti sa neda hadat (ide o individualne meritka) ja vidim nespokojnost s EU v tom, ze sme sa nenaucili realistickym predstavam o nasich cieloch. Niekto potrebuje raj, a niekomu staci pokrok.

Nikdy vsak nepochopim ludi, ktori takmer pol storocia obdivovali zivotny standard Rakuska su v momente, ked maju konecne sancu na podobny zivotny standard maju obrovske nutkanie sa stazovat.

EU nema problemy s obchodom. Nemecko samo o sebe je najvacsim exporterom na svete. Dnes vsak zijeme v konzumnej spolocnosti a viac ako vyroba zavazi spotreba. Vplyv Ciny rastie kvoli tomu, ze su velkym odbytistom, nie velkym vyrobcom. K tomu treba vytvorit velky trh a chranit si ho. Tak ako Cina, ci USA.

Ako v priklade s cenami v obchode IKEA, je lepsie byt castou velkeho trhu. Ale trh bez politickej a vojenskej moci je poskoditelny. Preto potrebujeme, aby trh bol chraneny vojensko/politickymi strukturami, ako v USA a Cine. A k tomu treba politicku centralizaciu. Centralizaciu, ktoru USA riesili pred vyse storocim. Vieme, ako sa rozhodli a ako to dopadlo.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group