ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

RE: Mocenska centralizacia?
autor: Dewey
pridané: 20-07-2004 8:34


"No Dewey, hovorím ze je marxistická historiografia a opat ta odporucam na zakladne seminar na odbore historia, tam nam uz v prvom rocniku vysvetlili, ze keby si tahali s motuzikmi ako si to ty predstavujes, velmi rychlo by skoncili, spolocnost bola strukturovana a povinnosti boli obojstranne, nemusis z toho robit nasilne centralizavanu krajinu, nakoniec panovnik tiez len malokedy bol takym suverennym vladcom ako si predstavuješ - PS: Nehovorime dufam o Cine"
Nenahadzuj sem zase ten marxizmus, mam pocit ze nachapes jeho podstatu. To prirovnanie je absolutne scestne.
Jedine na co si prave poukazal su mocenske techtle mechtle medzi niekolkymi mocnymi rodmi, ktore ale nie su charakteristicke pre kazde obdobie a celu europu.
Ja som mal na mysli predovsetkym vztah poddany - panovnik/aristokracia, ale ty neustale prenasas pozornost na vztah panovnik vs. aristokracia. A prave na tom prvom vztahu poznat ten markantny rozdiel medzi Cinou a vtedajsou Europou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group