ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 30-04-2006 22:32


Takze bol si v nejakom zdruzeni, ktore poskytovalo sluzby obcanom, bolo financovane z verejnych zdrojov, ale v skutocnosti tie sluzby neposkytovalo, aj ked ludia v nom boli dobri. A Hoppe to nazyva secesia. Vobec tomu pravdu povediac nerozumiem.

Co sa tyka "zlyhania", zlyhanie statu je nieco celkom ine ako zlyhanie firmy. Firma musi garantovat len to, k comu sa zaviaze v zmluve. Stat musi zabezpecit garantovanie ludskych a obcianskych prav kazdemu obcanovi a preto je porovnanie statu a sukromnej fimry absurdne. Mozes porovnavat statnu a sukromnu pekaren ale ktora firma zabezpeci pravo na zivot pre vsetkych ludi v nejakom teritoriu?

Knihu som necital, nemozem sa vyjadrit. Ale v zasade je to tak, ze demokracia a politicka rovnost su nutnou poziadavkou pre prosperitu, okrem sultanatov topiacich sa v rope samozrejme.:)

A iste, co je zadarmo, to si ludia nevazia. Ale ako to suvisi s demokraciou? Chaopal by som to, keby to mala byt kritika marxizmu ale demokracie?

A je predsa logicke, ze ked kazdy region ma ine kulturne, ekonomicke, demograficke, politicke a vseliake ine vychodiska, asi nemoze byt pre vsetkych dobry rovnaky ekonomicky system. To nie je ziadna veda ale fanatizmus v style debilov, snazsiacich sa konvertovat cely svet na Islam...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group