ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

re:
autor: Zolo
pridané: 30-04-2006 13:09


Nasi chudobni su chudobni a dokonca i nasi bohati su v porovnani s inymi chudobni tiez. Tato kombinacia nedokaze dostatocne financovat kulturu. Aj umelci potrebuju jest, pit, mat strechu nad hlavou a dosiahnut slusnu zivotnu uroven z prevadzania svojho povolania.

Otazkou je, aky system finacovania je vhodny. V stredovekej Florencii bolo a v dnesnych Spojenych Statoch je financovanie kultury sukromnikmi pozitivnym javom. Kultura v USA existuje a aj stat aj sukromnici vo velkej miere sa podielaju na financovani kultury. To neznamena, ze ten system je vhodny pre Slovensko. Respektive, ci sukromnici dokazu sami udrzat kulturu pri zivote bez pomoci statu.

Pokial existuje trhovy zujem pre kulturu, potrebujeme ju. Bez ohladu na sposob financovania.Keby kultura zahynula kvoli nedostatku penazi, malo by to aj neziaduci efekt, ze viac umelcov by presedlalo na profesionalne politikarcenie. Teda k umeniu, ku ktoremu obycajne nemaju nadanie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group