ISSN 1335-8715

19-07-2004   Peter Frišo   EUtópia   verzia pre tlač

Osedlajme Rosinantu

Na rozdiel od svojich priateľov, som nebral minulomesačné schválenie euroústavy nijak dramaticky. Pokojne som si čítal o Sókratovi a čudoval sa nad múdrosťou tých čias. Nakoniec, keď chce mať Európska únia svoju ústavu zbúchanú ľavicovými ideológmi za veľmi krátky čas, nech si ju má.

Reakcia na príspevok

Kus papiera
autor: Zolo
pridané: 19-07-2004 16:43


Ustava nie je dolezita. Jednotnost je. Z praktickych dovodov potrebujeme jednotnu Europu, ktora sa spoji mozno za nejakym kuskom papiera, ale najpravdepodobnejsie z praktickych dovodov.
Vezmime si priklad polnohospodarstva. V USA zacina zatva na juhu a konci niekde v Severnej Dakote. Zaciatkom leta nastartuje armada kombajnov a rolnikov na juhu a postupne ako uroda dozrieva posuva sa na sever. Cez staty prejdu bez pasu, cla, pracovnych povoleni, kolkov ci vymeny penazi. Vsade patria tie iste pravidla. Kansas nemoze zakazat pracovat v nedelu a nemoze vyrubit manipulacny poplatok za kazdy kombajn. Nieco podobneho potrebujeme aj v Europe.

Po druhe potrebujeme, aby nas v EU chapali, ako jeden trh. Inak moze dojst k anomalii, ze kvoli velkosti trhu su v obchode IKEA drahsie veci na Slovensku, ako v USA.

Nic nas vsak nespoji viac, ako ked nas nasa nesvornost materialne poskodi. A vtedy bude zopar skeptikov zhodenych z ich Rosinanty.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group