ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

RE: súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 28-04-2006 14:20


stále ti nerozumiem. Máš rád vážnu hudbu a filharmóniu. V poriadku. Pokladáš sa tým za kultúrnejšieho? Asi áno, ale aj to je v poriadku. Mne filharmónia nič nehovorí, a zdá sa mi dosť úbohé, aby som sa tváril, že ma očaruje len preto, že povedomie akejsi elity, ktorá sa tak nazýva sama pre seba, je to, že vyznať sa vo vážnej hudbe je súčasťou príslušnosti k tejto elite. Ak máš rád filharmóniu, mal by si byť ochotný si ju zacvakať. Ja mám rád literatúru, fotenie a kino. Nečakám, že mi štát zlacní knihy a nežiadam to. Nerozumiem, prečo ty áno. Keď to porovnám s tou filharmóniou, to by som mal chcieť, aby štát zamestnával spisovateľov na plný úväzok, vlastnil tlačiareň aj kníhkupectvo.
A keď tu pletieš tie elity a ich schopnosť rozvíjeť spoločnosť - no áno, ale kde si zobral, že k tomu je potrebné, aby ich financoval štát? Kto financoval takého Sokrata?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group