ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 8:38


Fundamentalizmus je zvlastny typ presvedcenia, ktore sice navonok deklaruje nejake prospesne ciele, hodnoty ale tie nie su tym, co fundamentalisti presadzuju. Fundamentalisti presadzuju fundamenty-jasne, zjavene, prirodzene vecne pravdy, ktore si privrzenci fundamentalistickeho hnutia ztotznuju z metafyzickym "dobrom".

Fundamentalisti citia potrebu rozsirovat svoje ucenie(preto libertarian neciti radost z kulturneho dialogu s oponentom ale znechutene konstatuje: Ty sa nedas presvedcit"), fundamentalista sa citi ohrozeny, boji sa vyvratenia svojich pravd, bez ktorych si nevie predstavit svoju intelektualnu integritu a vobec existenciu a preto zasadne odmieta co i len sa zamysliet nad argumentmi, ci realitou, ak nepotvrdzuju fundamenty. Fundamentalista chape kompromis ako zradu, preto deli ludi iba na pravovernych a neveriacich psov. Pravych liberalov a etatistov, socialistov. Preto libertarian tak nastojcivo ziada tych, ktori sa onalepkovali ako konzervativci, nech priznaju farbu. Ste s nami alebo proti nam? Inak to byt nemoze.

Argumentacia fundamentalistu stoji na jednoduchych axionach, ktore su podla neho nepriestrelne a zjavne. Napriklad, ze platenie dani je kradez. Ze zena je menej ako muz. Fundamentalista potrebuje "Velkeho Satana", ktory je zly uz svojou podstatou a musi byt zniceny. V tomto pripade stat.

Aj ked sa to nezda, pri pohlade na tych sialencov, co sa v Palestine vyhadzuju do vzduchu, vacsina fundamentalistov precitne. Cas je mocny liecitel. Kazdy den tuzobne cakam, kedy sa od libertariana raz precitam, co si mysli, ked uvidim produkt jeho intelektu miesto sprostych deklarativnych vyhlaseni.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group