ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

RE: súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 28-04-2006 7:42


no práve, že kultúru platíme na dva krát - cez dane a cez cenu lístka. Ja som vo filharmónii v živote nebol, absolútne ma to nebaví, ale z daní to spoluhradím. A preto sa pýtam, kto určuje, že toto je kultúra, a treba ju dotovať, a toto už nie? Ja milujem Pána prsteňov, môžem chcieť, aby štát zatiahol natočenie Hobita? Určite zoženiem aspoň toľko fanúšikov, koľko chodí do filharmónie. Alebo nech štát podporuje knihy. Mimochodom, to by som pokladal za oveľa adresnejšie a lepšie vynaložené peniaze, než divadlo.
Tvojmu prístupu nerozumiem. Čo sa stane, keď štát prestane dotovať kultúru? Zanikne? Určite nie. Ale aj keby jej časť zanikla, tak čo? Myslíš, že budeme menej kultúrnym národom, ako sme teraz? Veď sám priznávaš, že s tým máme problém vďaka komunizmu. Myslíš, že čím viac divadiel, tým budeme kultúrnejší? Alebo keď zrekonštruujeme všetky hrady, tak budeme kultúrnejší?Ja si myslím, že to nie je len kôli komunizmu, je to dané historicky. My nemáme tradíciu, nemáme osobnosti, nemáme dejiny, aspoň nie v tej miere, v akej všetky okolité národy.
Každopádne prvým dôsledkom absencie peňazí v rezorte by mohlo byť zrušenie aspoň polovice z vysokých škôl a akadémii umení, ktoré každoročne chrlia desiatky absolventov bez šance zamestnať sa. To sa ani nečudujem, že potom všetci protestujú.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group