ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

Nejde o Cinu.
autor: Zolo
pridané: 19-07-2004 3:48


Samozrejme, ze Tebe neslo o Cinu, ale o EU. Mne tiez.

Ja vsak nevidim jasne paralely medzi Cinou pred upadkom pred pol tisicrocim a dnesnou EU.

Historicky vsetky izolovane krajiny skoncily zle. Co sa tyka centralizacie verdikt nie je jasny. Obycajne velmoci padli z dovodov, ze nezvladli byt velmocou. V niektorych pripadoch bola pred padom striktna centralizacia a v inych bordel.

Keby vsak kazdy obcan EU mal Tvoje nazory a Tvoj pristup, tak by uz EU zanikla. Bez zamernych cinov konkretnych ludi sa spolocnost neudrzi ani nerozpadne. Zalezi na tom, kto zvitazi. Ty co spolocnost podporuju, alebo Ti co su proti.

Aspon podla prikladu USA sa oponenti spolocnosti (i ked casto dobre mieniaci) netoleruju. Su konfrontovani tradicnym "love it or leave it!". Ani USA ani EU nie je pre kazdeho. Je vsak plno krasnych a zaujimavych miest na nasej planete. Pre mladeho vzdelaneho Slovaka poskytuje podla mna Cina obrovske prilezitosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group