ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

RE: kultura moze prezit
autor: mecen
pridané: 27-04-2006 21:46


Lukas ale ved spolocnost sa vyvija, to ze v renesancii fungovali meceni-mimochodom casto predchodcovia dekandencie ktoru tu tak velmi napadate-este neznamena ze to tak ma byt aj dnes. V stredoveku sme ludi palili a trestali-aj ked Friso to mozno pripravuje ako comeback- ale dnes to nerobime. V minulosti sa z demografickych a vzdelanostnych dovodov kulture venovala skutocne iba vzdelana elita- dnes je mnozstvo ludi s ambiciami nepomerne, stredovek pamiatky obyval, mi ich vo velkej miere iba spravujeme, vies si predstavit naklady na udrziavanie hradov, kostolov, opevneni? Chlapci nemozete predsa verit ze vsetko sa da iba zo sukromnych penazi, ak su meceni, tak je super, ale ak nie su tak stat ma povinnost,; pre dalsie generacie, pre umelcov- Van Gogh spachal samovrazdu okrem ineho aj preto ze za cely zivot predal jediny obraz- v cajle v Saint Remy pisal par dni pred smrtou, o tom ake by to bolo skvele keby mal podporu od komunity alebo statu- tak trosku citajte co sa deje, nie vsetci umelci co nezarabaju su bolsevici, alebo na to kaslite a povedzte ze vsetko treba calovat z vlastneho iba cirkev zo statneho a bude jasno vo veci. Ale Vasa komisia by asi Van Goghovi nedala prispevok ze, lebo bol luteran a homosexual a ako pise friso z takych je len prazdno, no a Szalay a 20 rocni reformatori zdravotnictva by mu zase nedali lozko v cajle, lebo ako hovori Hayek udrziavanie zivota je financne narocny. Tak vlastne nic, sory

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group