ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Reakcia na príspevok

RE: kultura moze prezit
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 27-04-2006 18:22


"40rokov socializmu napriklad sposobilo to ze sa ruca spissky hrad a sukromnym osobam je to viac menej jedno"

Lebo 40 rokov sa kapitálom marhalo a osvietenému štátu to bolo jedno lebo mal za úlohu zatvárať triednzych nepriateľov, ktorí ten kapitál mohli vyprodukovať. Ježiši ako je len možné, že tí osvietení a kultúrny štátni úradníci, osvietená elita čo nakladá s našimi peniazmi nepodporila práve takýto projekt? A ešte môžeme hovoriť o štastí, že ten hrad nekúpil nejaký zlý súkromník, nebodaj by zohnal úver a snažil sa ten hrad reštaurovať a turisticky využiť.
Ale osvietený štátny úradník na ministerstve kultúry ho prekukol...

"o stave napriklad bratislavskeho hradu a podhradia by sa tiez toho dalo napisat vela"

Neviem kedy si bol naposledy v podhradí, ale nerozpadáva, práveže zrekonštruované su budovy v súkromnom vlastníctve v Starom meste. A bez štátnej podpory. Prečo? Sídlo v Starom meste v historickej časti je pre firm - PRESTÍŽ

"ano moze byt nezavisla uplne od statneho financovania, ale v sucasnosti isto nie- kto ma o tom pochyb nech sa ide pozriet na trenciansky hrad ako sa pomalicky ruca."

Predajte tú zrúcaninu súkromníkovi a uvidíme o pár rokov, ako sa pôjdu Japonci zadrhnúť o tom, aby sa tam mohli ubytovať...

"ked sa spolocnost skulturni a spameta sa z burania podhradia a synagog, a ludom zacne zalezat na kulture, potom budeme kulturny narod ktoremu sa nerospadavaju svetove kulturne dedicstva."

Kedy sa spoločnosť skultúrni? Spoločnosť je vo svojej miere kultúrna vždy, vždy prejavuje svoje subjektívne preferencie (sorry nie spoločnosť ale jednotlivec, je nezmyslom hovoriť o kultúrnej spoločnosti) pri napĺňani svojich potrieb (a kultúra je potrebou ako každá iná).
Žiadna podpora kultúry enanhradí trhový prístup poskytujúcim ľuďom naplnenie ich potrieb...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group