ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

RE: Vyborny clanok.
autor: Dewey
pridané: 16-07-2004 17:16


"Liberal, ktory legitimizuje totalitaristicku vladu” je realista, ktory pochopil, ze demokracia zalozena na volbach , a na prave VACSINY rozhodovat o slobode a majetku MENSINY , je mozna iba v state, v ktorom su mudri a uslachtili obcania, ktori si nezvolia demagogov."

Ale demokracia nie je o tyranii vacsiny, ak k takemuto niecomu dochadza, tak o demokracii nemoze byt rec. Hovoris o majetku.
Liberali skor hovorili o vlastnictve a ked bojovali proti aristokracii, mali pred ocami skor to, aby produkt prace, v ktorom je stelesnene usilie, resp. jeho primerana hodnota zostala v rukach toho, kto sa na nom podielal.(Dane boli vynakladane najma na blahobyt a vyboje panovnika a aristokracie a ovladani z neho nemalo nic) Ak by sa upeli na "majetok" a svojvolu vyplivajucu z ekonomickej moci, nikdy by proti aristokracii nevystupili.
Ak sa pozries na niektore krajiny juznej ameriky, kde oligokracia ovlada stat, nepotrebuju ani "demagogov", kedze dokazu dostatocne vplyvat na verejnost prostrednictvom medii, ktore maju tiez v podruci. Ani oni nerobia nic ine, ako chrania svoje vlastnictvo.
Neviem, co je v Tvojom ponimani nadhodnota(viem co tym myslel Marx, rozumiem co je pridana hodnota - neviem sa k tomu vyjadrit, kym nevysvetlis ten pojem).
Problem je v tom, ze nad vacsou castou pridanej hodnoty, ktoru vyprodukuje vacsina jednotlivcov by nemali aj tak moc. Zostala by v rukach stastnej mensiny. Aspon pokym su ekonomicke vychodiska take, ake su a nic nenasvedcuje tomu, ze by sa mali zmenit k lepsiemu, skor naopak. Cize ak vlada vyvlastni cast tejto mensine a sprostredkuje to spatne (ak chces okradnutej mensine) aspon v podobe takych sluzieb, ktore by si jednotlivec nemohol dovolit vobec, alebo v dostatocnej kvalite, garantuju mu tak aspon minimalny zivotny standart je to podla Teba zle? Jasne, vzdy je otazka aka miera prerozdelovania zodpoveda tomuto cielu a kedy to zacina byt destruktivne. No a dalsou kategoriou su verejne statky.

"Nemysli si, ze som ten nazor pisal s potesenim. Je mi luto, ze som POZOROVANIM dospel k takemuto nazoru. Rozum mi volakedy hovoril nieco ine."
To je luto aj mne. Rezignoval si na demokraciu vdaka hrozbam, s ktorymi sa musime kazdodenne vysporiadavat a ktore nepatria k demokracii ako idealu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group