ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

RE: Mocenska centralizacia?
autor: Dewey
pridané: 16-07-2004 16:35


"Dewey, robit z feudalizmu centralizovany system je tiez smiesne! Zijes este v paradigmach komunistickej historiografie?"

Tu je na mieste naozaj otazka, co si pod centralizmom predstavujeme. Neviem vsak co to ma spolocne s "komunistickou historiografiou"
Moc bola koncentrovana v rukach panovnika
ako najvyssej instancie moci a v rukach aristokracie, ktora mala svoje privilegia a kompetencie. Nevolnici boli motuzikmi, ktore sa tahali cez hierachiu az k panovnikovi(a cirkev tiez hrala svoju rolu). Ak potiahol ktokolvek v hierarchii vsetci pod nim museli skakat.
Teda ak sa na to pozrieme z pohladu moznosti vykonavania svojvole panovnika nad vsetkymi, mozeme hovorit o centralizme, ak sa pozrieme na to z hladiska celej hierarchie a praktickeho zivota je to minimalne diskutabilne.(Ak si to myslel takto urcite suhlasim). Rozhodne vsak priestor pre rozhodovanie nemali komunity v Cine tak obmedzeny ako akekolvek komunity nevolnikov u nas. Ak narazas na slobodne mesta s vysadami, tak si treba minimalne uvedomit kolko percent populacie to zastresilo, tu sa to mozno priblizilo situacii v Cine, aj ked tiez tazko porovnavat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group