ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

Mocenska centralizacia?
autor: Dewey
pridané: 16-07-2004 11:19


"Dôvod pre túto retardáciu tkvie práve v tom, že išlo o jednu centralizovanú ríšu. Cisár, zástupca Boha na zemi sa mohol zle vyspať a z rozmaru zrušiť v roku 1436 celé loďstvo."
Napriek tomu, ze cina sa aj vdaka uvedenemu rozhodnutiu uzavrela pre vonkajsim svetom, nie je pravda, ze islo o centralizovanu risu. Cina, de facto nepoznala feudalizmus, ktory zuril dlhe roky v Europe a zivot bol organizovany v komunitach, ktore mali velku mieru praktickej autonomie a v porovnani s mocenskou feudalnou centralizaciou v Europe islo skutocne o idliku. A to plati aj z hladiska vnutorneho trhu.
Zase dalsia nasilna paralela, ale uz si zvykam, uz je to dost osuchane na tychto strankach.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group