ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

Vyborny clanok.
autor: liberal
pridané: 16-07-2004 10:30


Sice nie som historicky tak podkuty, aby som mohol posudzovat faktograficky obsah clanku, ale predpokladam, ze autor vie, co pise.
Vzajomne prepojenie pricin a dosledkov pri zohladneni znamych – a v liberalnej spolocnosti uznavanych- suvislosti , a to v oblasti ekonomickej, v oblasti technologickeho rozvoja, vojenstve, ......... je v clanku spracovane vynikajuco a velmi pristupnym jazykom, bez ujmy na odbornosti.
Pre etatistov vsak asi bude neprijatelny, pretoze sa sice odvolava na liberalom zname a uznavane pricinne suvislosti , ale tieto povazuju etatisti za bludy. Pad cinskeho imperia preto etatista kludne zdovodni klimatickymi zmenami, neznamymi chorobami, ............ Ale toto uz necham na nich.

V tejto suvislosti by som rad prispel uvahou (uvazoval som aj o ucelenom clanku ) o DNESNOM vyvoji v Cine.
Komunisticki pohlavari v Cine si zrejme uvedomili, ze starocia utlacani ludia NIE SU SCHOPNI si demokraticky a zaroven uspesne riadit svoj stat. Skor ci neskor by sa demokracia zvrhla na DEMAGOkraciu (moj vlastny termin ) , v ktorej by hrstka demagogov za pomoci demokratickych postupov (slobodne volby ) vladla slobodnym, ale oblbnutym obcanom ( vid smerovanie dnesnej EU ). Preto asi dnesni cinski pohlavari zavadzaju TRZNE hospodarstvo , ale ziadnu velku politicku pluralitu , hlavne nie slobodne volby.

Asi by bola zaujimava vedecka politologicka studia na temu :
VEDIE DEMOKRACIA AUTOMATICKY KU DEMAGOKRACII ? ? ?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group