ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

RE: dovolim si nesuhlasit
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 15-07-2004 12:43


No prepac! Je jasne, ze renesancna cirkev bola moralne znacne skorumpovanou. Ano je pravda, ze za takych Borgiovcov vznikli velke umelecke poklady, ale kritika ludi ako bol Hus, Luther alebo Kalvin bola opravnena. A reakciou na reformaciu bola vnutorna katolicka reforma okolo Tridentskeho koncilu.Ako cloveka z vyraznou tendenciou k protestantizmu ma o tomto nepresvedcis!

Je pravda, ze reformacia vytvorila priestor pre nazorovu prularitu, ktora viedla nakoniec k osvietenstvu a k tomu, ze tejto sutaze myslienok sa zucastnili aj absurdne a hlupe konstruktivisticke nazory, ale zatial sme boli vzdy dost silni, aby tieto nazory dlhodobo neprevazili.

Samozrejme, s niektorymi z tychto nazorov bojujeme dodnes a vitazstvo je stale v nedohladne. Ale krestan, ktory nie je optimista ma problem so svojou vierou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group