ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

konzervacna uloha nabozenstva
autor: vlasto
e-mail: vlasto.sro@pobox.sk
pridané: 20-04-2006 15:09


tento clanok povazujem za myslienkovo bohaty. pri jednej veci v "pravicovych" uvahach sa vsak zvyknem akosi podvedome pozastavit - ked sa zacne uvazovat o ulohe nabozenstva. v tejto otazke sa s autorom nestotoznujem (ci uz nim bol pan hayek alebo krivosik). teda, konkretne nie celkom doverujem vnuknutemu tvrdeniu, ze nabozenstvo (predovsetkym krestanstvo) bolo tym konzervatorom katallaktickych pravidiel. ak si napriklad uvedomime, ze oblast obcianskeho prava (aj so spominanym sukromnym vlastnictvom) dost trefne postihlo uz rimske pravo a ak by sme boli schopni preukazat kontinuitu rimskeho prava do prava dnesneho, tak by sa nam mohol zacat crtat niekde v pozadi akysi faktor, ktory napr. pravidlo sukromneho vlastnictva konzervoval (a konzervuje) bez ohladu na prave prevazujuce nabozenstvo. ja sa zatial domnievam, ze tym faktorom by mohlo byt Uvedomenie. rozumny clovek si uvedomi existenciu urciteho prirodzeneho sledu veci (napr. katallakticke pravidla) a rozhodne sa ich dodrziavat, pretoze vie, ze su mu viac na prospech ako na skodu. de facto by rozumny clovek na zachovanie funkcnej spolocnosti barlicku nabozenstva nepotreboval, de jure ale o nej aj tak musi neustale hovorit, pretoze pre ovecky je to zrozumitelnejsie ako uvedomenie si casto skrytych a nejasnych suvislosti. v podstate aj s v clanku spomenutou funkciou nabozenstva sa da stotoznit, no ja tam musim dodat, ze nie pre kazdeho je tato hra na nenahraditelneho konzervatora nevyhnutna. pravica je dobra, ale mohla by existovat akademicka poda, kde sa veci budu preberat bez nabozenskeho tienenia.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group