ISSN 1335-8715

12-04-2006   Dušan Mihálik   Komentáre   verzia pre tlač

HVIEZDNE VOJNY – mýtus či realita?

Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú podobu v stvárnení Georgea Lucasa. Práve od neho si Ronald Reagan vypožičal názov pre svoju politiku zastrašovania Sovietskeho zväzu. Reálna, vojenská verzia Hviezdny vojen je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je podrobný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet.

Reakcia na príspevok

RE: par poznamok
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 19-04-2006 13:03


2. Účel uzbrojena sa objavil až po krachu SDI. Určite i SDI pomohla k rozpadu ZSSR, ale určite by som našiel plno iných technológií ktoré pomohli viac (elektronický boj, stealth, AWACS atď) pri podstatne nižších nákladoch. A tie Brilliant Pebbles boli zrušené hlavne k astronomickým nákladom a veľkým technickým problémom. Takže úspech to nebol.

3. Systémy stabilnej raketovej protiraketovej obrany sú dnes dinosaurami, ktoré sú určené na bránenie statických cieľov (dve oblasti podľa zmluvy o protiraketových raketových systémoch) pomocou jadrových hlavíc. Ich ďaľšie dlhšie využívanie je v dnešnej podobe v podstate vylúčený. Boli určené na obranu pred hromadným útokom a ten je dnes už prakticky vúlúčený a i bránená oblasť štátu je veľmi malá. Prednosť dostávajú flexibilnejšie systémy ako je projekt NMD súčastnej Bushovej administratívy, ktorý je určený na obmedzenú obranu (pár rakiet), ale bránená oblasť je omnoho väčšia. I to je však značný technický problém.

4. Systémy S-300PMU (má ho vo výzbroji i Slovensko), S-300V, S-400, Patriot PAC-3 a Arrow sú určené primárne na ničenie vzdušných cieľov v rátane balistických rakiet, ale len s kratším doletom. Medzikontenálne rakety (majú ich vo výzbroji i tak len veľmoci) majú príliš vysoké rýchlosti hlavíc pri zostupnej dráhe.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group